Yeni İşyerinde Asla Yapılmayacak 10 Davranış

0
364
Yeni İşyeri Yeni İşyerinde
Yeni İşyerinde Oyunlar

Sevgili İ.K Bir ay önce yeni bir işe başladım. Bu fırsatı yakaldığım için çok heyecanlıydım. Sanırım geçen hafta bir gaf yaptım. Büyük bir olay olduğunu düşünmemiştim ama yöneticim bu konuda benimle konuşunca büyük bir gaf yaptığımı anladım. Yeni işyerinde  çanlar benim için  mi çalıyor acaba ?

Takım arkadaşlarımdan Sevim adına biriyle buluşmuştum..

Bizim muhabbet sırasında bir ara Sevim “Gelecek yıl bizim müşteri portalının kullanımını daha kolay hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

Ben de “Evet, görüşme sırasında yöneticiyle birlikte konuştuğum konulardan birisi buydu. Müşteri portalının daha kullanışlı hale gelmesi için tespit ettiğim değişikliklerin bir listesini yaptım. Anladığım kadarıyla da yönetici tüm tavsiyelerimi destekledi. ” dedim.

Sevim ‘in müşteri portalından sorumlu olduğunu biliyordum ama konuşma sırasında bunu hiç aklımdan geçirmemiştim.

Sevim’in gözleri biraz yaşardı. Dedi ki “Başka yüzlerce iş varken o müşteri portalını adam etmek o kadar da kolay değil. Bana tavsiyelerinin listesini göstermeyi planlıyor muydun, yoksa onları kendine mi saklayacaksın ? “.

Bizim yönetici ertesi gün masama geldi ve “Görüşme sırasındaki tavsiyelerini taktir ettim, Ahmet” ama sana önerim Sevim ya da başka herhangi birine tavsiye ettiğin değişikliklerin onaylandığını bu aşamada söylememen. Hala önümüzdeki yıl için işlerin öncelikleri hakkında bilgi topluyoruz. ” dedi.

Çok utandım. Çizgiyi aştım mı acaba, Sevim ‘den özür dilemem mi gerekiyor?

Yeni İşyerinde Yapılmaması Gerekenler

Sevgili Ahmet,

Evet, Sevim ‘den özür dilemelisin.

Yarın onun masasının önünde dur ve “Sevim, ben geçen haftaki konuşmamız hakkında kötü hissediyorum. Hani şu yönettiğin müşteri portalı hakkındaki konuşma. Ben müşteri portalı ve kullanımı hakkındaki fikirlerimi söylerken yöneticiye senin yanlış bir şeyler yaptığını düşündürmek istemedim. Çok çalıştığını biliyorum ve harika bir işler çıkarıyorsun. Sana saygım çok büyük . Senin işlerini yapamam, yersiz konuştum. Çok üzgünüm. ” de.

Yersiz konuştun. Neredeyse hepimiz aynı şeyi bir noktada yaptık.

Sevim ‘i dışarı davet ettin ve onu mahcup duruma düşürdün. Sevim’ e, Onun işi hakkında yöneticinle özel bir konuşma yaptığını ve yöneticinin Sevim’in müşteri portalının yardıma ihtiyacı olduğunu kabul etmiş gibi göründüğünü söyledin.

Bu doğru olsa bile, Sevim’ in işleri nasıl yaptığı üzerinde yorum yapma hakkını sana vermez. Sevim ‘in ne yapması gerektiğini söyleyebilmen için aranızda yeterli güven ortamı kurulmadı.

Yeni koşullar ve yeni insanlar, en iyi ortaklar ve en rahat çalışan insanlarda bile bir korku tepkisi oluşturabilir. Bunun hatırlanması çok önemli.

Çoğumuz yeni bir iş yerinde en azından biraz güvensiz hissederiz. Parlak ve esprili olarak büyük fikirler paylaşırız ki korkumuzu kompanse edelim.

Akıl ve yetkinliklerimizle çok çalışıp yeni takım arkadaşlarımızı etkileyebiliriz ancak sonunda onları kendimize yabancılaştırabiliriz de.

Takım arkadaşınızın bir şey için sorumlu olduğunu bildiğiniz zaman-müşteri portalı gibi-ve “Biz gerçekten bu müşteri portalının daha kullanışlı olması için yenilemeliyiz” dediklerinde, “Bu harika bir fikir, nasıl yardımcı olabilirim bakalım” demek en iyi cevap olur.

Sonu geldiğinde, aptallara işlerini nasıl düzgün yapacaklarının gösterildiği bir işte, uzman rolünü oynamak istemezsin. Bu düşman kazanmak için en iyi yoldur ve kendinizi tamamen yeni rolünüz içinde etkisiz hale getirirsiniz !

İşte bunun için bir iş yerinde yeni olduğunuzda asla yapmamanız gereken 10 madde  :

1. Asla “Bu işi eski şirkette daha akıllıca bir şekilde yaptık”, “Nasıl yapılacağını gösterebilirim” deme.

2. Asla “Burada çok köklü değişiklikler yapacağım” deme. Bunun yerine, Mümkün olduğunca çok sayıda kişiden bilgi topla ve iş arkadaşlarını, üzerinde çalıştığın zaferin bir parçası yaparak onları önceden bir şekilde satınal.

3. “Ben bu konuda bir şey bilmeye gerek duymuyorum, zaten ondan kurtulmaya çalışıyoruz.” gibi sözlerle yürümekte olan mevcut bir süreç, araç veya politika için diğer çalışanların konuşmalarını engelleme.

4. Daha üst pozisyondaki yöneticilere yalakalık yaparken, onlarla arkadaşlık ederken takımın geri kalanını göz ardı etmek gibi hatayı asla yapma. Eğer meslektaşlarına çim üzerindeki sinsi bir yılan olarak görünürsen, kimse seninle işbirliği yapmaz ve kimse sana güvenmez.

5. İşe başlamadan önce şirketin ihtiyaçlarını bildiğinize inanmayın. Ya da daha iş görüşmesindeyken ektiğiniz fikirleri uygulamak için işe alındığınızı düşünmeyin. Yeni başlayanlar olarak işiniz dinlemek, dinlemek ve biraz daha dinlemektir. Senin ilk işin güven kurmak. Bu başarınız için fikirlerinizin parlaklığından çok daha önemlidir!

6. Organizasyondaki eski süreçler, kavramlar veya zihniyetlerle alay etmeyin ya da küçümsemeyin . Yeni işverenin işlerini yürütmek için kullandığı eski usuller hakkında şakalar yapmayın. Eğer istediklerinden daha az eski usul kullanacaksalarsa, seni işe almazlar!

7. Asla iş arkadaşlarınıza modern ve güncel şirketlerin yaptıkları şeyleri öğretmeye çalışmayın. Eğer sizden bir bilgi isterlerse zaten sizden rica ederler.

8. Herhangi bir konuda ya da uzmanlıkları üzerinden iş arkadaşlarınızı asla teste tabi tutmayın. Bu çok rahatsız edici ve terbiyesizce bir taktik. Size iğrenç bir hödük olduğunuz itibarını kazandırır.

9. “Benim bu alanda yedi yıl deneyim var”, “Evet, sekiz yıllık tecrübem var!” türü bir savaş içine asla girmeyin. Korku ve değişim hissi insannda insana geçer unutmayın. İpleri öğrenene kadar zaman zaman işyerinde güvensiz hissetmeniz muhtemeldir. Bu durum altı ay, bir yıl veya daha fazla sürebilir. Herkesin yüzüne geçmişinizi, kalitenizi, yeteneklerinizi göstermemek için kendinizi frenleyin.

10. Son olarak, planlarınız hakkında patronunuz ile konuşmuş olsanız bile, hatta garantilense dahi kimseyle konuşmayın. İhtiyatlı olmak, diğerlerine göre cesaretin daha iyi bir parçasıdır! Yeni fikirler, özellikle yıkıcı ve korkutucu yeni fikirler hakkında konuşmak en az fikirlerin kalitesi kadar önemlidir.

Yeni bir çalışan olarak tavsiyeleri dinleyin, öğütleri uygulayın ve başarılı olmak için takım arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurun.

Yeni işveren siz gelmeden önceki gün ve yıllarda sizin yardımınız olmadan bir şekilde hayatta kaldı, bunu aklınızda bulundurun.

Ne kadar özgün ve orjinal görünse de sen günü kurtarmak için at süren beyaz atlı prens değilsin.

Sen akıllı ve yetenekli insanların mevcut olduğu bir ekibe katılan akıllı ve yetenekli birisin. Arkadaşlarının yaptıklarından daha iyi yollar bildiğinden emin olsan bile, takım arkadaşlarının katkılarına saygılı ol.

Binayı inşa etmek için harcadığın enerji, kurduğun sıcak ve güvene dayalı ilişkiler, yolda ilerlerken size yardımcı olmak için binlerce kat artmış olarak geri dönecektir !

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here