30’ lu Yaşlarda Başarı İçin 10 Hayat Dersi ( 2. Bölüm )

0
250

<- 1. Bölüm

4. Değer Verdiğiniz İnsanlara İyi Davranın

“Arkadaşlarınıza vakit ayırın, onların yanında olun. Siz önemlisiniz ve onların yanında olmanız da bir o kadar önemli.”(Janset, 40)

Hayatımıza soktuğumuz insanlar için keskin sınırlar çizmenin dışında okurlarımdan en çok gelen tavsiyelerden biri de hayatımızda tutmaya karar verdiğimiz arkadaş ve aile bireyleri için zaman ayırmak üzerineydi.

“Sanırım hayatımdaki bazı ilişkilerin kıymetini bilemedim. Bir insan hayatınızdan çıktığında onu geri döndürmenin bir yolu yok. Ne yazık ki yaşlandıkça hayatınızda bazı şeyler yaşıyorsunuz ve bu yaşadıklarınız en yakınınızdaki insanları etkiliyor.”(Emre, 45)

“Size yakın olan insanlara değer verin. Parayı tekrar kazanabilirsiniz, yeni bir iş bulabilirsiniz ama zamanı asla geri alamazsınız.”(Aynur, 41)

“Trajik olaylar herkes için, herkesin ailesi ve arkadaşları için hayatın bir parçası. Trajik olaylar yaşandığında insanların güvenebileceği kişi olun. 30 ve 40 arasındaki 10 sene sizin ya da sevdiğiniz birinin başına geleceğini hiç düşünmediğiniz kötü olayların kendini gösterdiği bir dönem. Ebeveyn ölümü, partner ölümü, düşük yapmak, boşanma, aldatma… liste uzayıp gider. Bir insan bu tarz kötü olayları yaşarken onun yanında olarak, onu dinleyerek ve yargılamayarak yardım etmek gerçek bir erdem. Bu tür süreçler aranızdaki ilişkiyi muhtemelen aklınıza dahi gelmeyecek şekillerde güçlendirecektir.”(Rana, 40)

4. Her Şeye Sahip Olamazsınız: Birkaç Şeyi Çok İyi Yapmaya Odaklanın

“Hayat bir şeyleri seçerken başka şeylerden vazgeçmek üzerine kuruludur. Bu gerçeği kabullenin.”(Emine, 60)

20’li yaşlardayken birçok şeyin hayalini kurarız. Çok fazla zamanımız olduğunu sanırız. Mesela ben kurduğum bu sitenin kariyerim boyunca yapacağım birkaç şeyin ilki olduğu hakkında bir düşünceye sahiptim. Tabi o zamanlar bu işte yetkin olabilmek için neredeyse bir 10 seneye ihtiyacım olduğunu bilmiyordum. Şimdi ise bu işte yetkinim, bu durum benim için çok büyük bir avantaj ve yaptığım işi seviyorum. Sahip olduğum şeyden başka bir kariyer için neden vazgeçeyim?

“Tek kelime: odaklanın. Eğer tek bir şeye odaklanır ve onu iyi yapmak için çalışırsanız çok daha üretken olursunuz. Daha çok odaklanın.”(Erdal, 49)

Bir okurum, “Şimdiki aklım olsa bir ya da iki tane amaç/hayal üzerine yoğunlaşır ve onlar için sıkı çalışırdım. Dikkatinizi çok dağıtmayın.” demiş. Bir diğeri ise, “Her şeyi yapamayacağınızı kabullenmeniz gerekiyor. Hayatta değerli bir şeyi başarabilmek için gerçekten çok fazla fedakarlıkta bulunmak gerekiyor.” diye belirtmiş.

Bazı okuyucularımın altını çizdiği bir konu birçok insanın kariyer hedeflerini daha çok gençken ya da 20’li yaşlarının başında gelişigüzel belirledikleri. Bu yaşlarda hakkında karar aldığımız birçok diğer konu gibi, takip etmeyi seçtiğimiz kariyer hedefleri de genellikle yanlış olabiliyor. İyi olduğumuz ve yapmaktan hoşlandığımız şeyleri bulmak ise aslında yıllarımızı alıyor. İyi olduğumuz başlıca konulara odaklanmak ve hayatımız boyunca onları daha da iyileştirmeye çalışmak, herhangi başka bir şeyi yarım yamalak yapmaktan çok daha akıllıca olur.

“30 yaşındaki halime diğer insanların düşündüklerini bir kenara bırakmasını, iyi becerdiği ve tutkunu olduğu şeyleri bulmasını ve hayatını bunlar etrafında şekillendirmesini söylerdim.”(Semra, 58)

Bazı insanlar için bu risk almak demektir -30 yaş ve üstü olsalar dahi. Bazı insanlar için böyle bir düşüncenin peşine düşmek 10 senedir uğruna saatler harcadıkları, zar zor kazandıkları parayı yatırdıkları ve zamanla alıştıkları bir kariyeri çöpe atmak demek olabilir. Bu da bizi bir sonraki tavsiyeye yönlendiriyor…

6. Risk Almaktan Korkmayın, Değişmek İçin Hala Zamanınız Var

Birçok insan 30’lu yaşlarına geldiğinde kariyerlerini bir düzene sokmuş olmaları gerektiğini düşünürler. Oysa tekrar başlamak için hiçbir zaman çok geç değildir. Tanıdıklarım arasında 30’lu yaşlarında en çok pişmanlığa sahip olan kişiler o noktaya genelde içlerine sinmese de yaptıkları şeyi yapmaya devam ettikleri için gelmişler. Bu 10 sene gerçekten çok hızlı geçiyor, haftalar aylara aylar da yıllara dönüşüyor; bir gün uyanıp görüyorsunuz ki 40 yaşına gelmişsiniz ve 10 sene önce fark ettiğiniz ama düzeltmek için hiçbir aksiyon almadığınız problemler yüzünden orta yaş krizi yaşıyorsunuz.” (Rıfat, 41)

“En büyük pişmanlıklarım özellikle yapmadığım şeyler hakkında.”(Semih, 47)

Birçok okurumun altını çizdiği bir başka nokta ise toplumun insanlara 30’lu yaşlarına geldiklerinde hayatlarıyla ilgili birçok şeyi oturtmuş olmaları gerektiğini söylediği; kariyer, ilişki ya da evlilik, finansal durum vs. Ama bu doğru değil. Ve aslına bakılırsa birçok okuyucum risk almak ve yeniden başlamak için toplumsal beklentilere bel bağlamamanız gerektiğini söylemiş. Biri Facebook sayfama şöyle yazmış, “Bütün yetişkinler bu konuyu oluruna bırakmış durumda.”

“41 yaşına girmek üzereyim ve 30 yaşındaki halime inanmadığı bir ideal için hayatını şekillendirmemesi gerektiğini söylerdim. Hayatını yaşa, hayatın seni yaşamasına izin verme. Eğer yapmak zorundaysan her şeyi yerle bir etmekten korkma. Her şeyi yeniden kurmak için yeteri kadar güçlüsün.”(Leyla, 41)

Birçok okurum 30’lu yaşlarında kariyerleriyle ilgili çok büyük değişiklikler yaptıklarını ve radikal kararlar almanın onlara çok daha iyi geldiğini yazmışlar. Biri oldukça kazançlı olan askeri mühendislik pozisyonundan ayrılıp öğretmen olmuş. 20 yıl sonra, aldığı bu kararın hayatında yaptığı en iyi şey olduğunu söylüyor. Anneme bu soruyu sorduğumda verdiği cevap şu oldu: “Keşke kalıpların dışında düşünmek için biraz daha hevesli olsaydım. Babanla düşündüğümüz şey A şeyini sonra B şeyini sonra C şeyini yapmamız gerektiğiydi. Şimdi geriye dönüp bakınca aslında olaylara bu şekilde yaklaşmasak da olurmuş diye düşünüyorum; düşüncelerimiz ve hayat tarzımız konusunda oldukça sığ davranmışız. Bu konuda bazı pişmanlıklarım var.”

“Daha az korku. Daha az korku. Daha az korku. Seneye 50 yaşına basacağım, ve daha bunu yeni öğreniyorum. 30 yaşındayken korku hayatımı şekillendiren zararlı bir güçtü. Evliliğimi, kariyerimi ve kendime duyduğum saygısı çok kötü yönde etkiledi. Diğer insanların hakkımda konuşuyor olabilecekleri şeyleri, başarısız olacağımı ve sonucun ne olacağı hakkında çok fazla düşünüyordum. Bu şekilde davranarak kendime karşı büyük bir suç işledim. Zamanı geri alabilsem daha fazla risk alırdım.”(Ayşe, 49)

<- 1. Bölüm

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here