Balığın Faydaları İçin Yeni Araştırma Sonuçları

0
341
Balığın Sağlığa Faydaları
Balığın Sağlığa Faydaları

Balık yemenin sağlığa olan harika faydaları red edilemez. Herkes ne yediğini her zaman bilmeli. Yanlış beslenme hemen olmasa da yakın bir gelecekte sağlık problemlerinizi arttırır. İyi besinler sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Tabi ki doğru ve iyi besinleri seçmek her zaman kolay olmuyor. Genel bir kanı da sağlıklı besinlerin tatsız ve yenmesinin de zevksiz olduğudur. Gerçeklerden bu kadar uzak bir düşünce olamaz. Balık çok lezzetlidir ve sağlık için bir çok zenginliği barındırır. Bu yazının amacı da balık yemenin yararlarını ayrıntılı olarak incelemek.

 Balığın Temel Öğeleri

Herşeyden önce balığın içeriğine bakmak gerekir. Balık yüksek derecede protein ve düşük oranda yağ içerir. Aslında hayvansal temelli protein olarak dünyadaki en düşük yağ oranına sahip beyaz ettir. Balığın yağı da omega-3 yağ asitleri için iyi bir kaynaktır. İnsan vücudu bu besin türünü doğal şekilde üretemez dolayısı ile günlük dietle beraber dışardan tedarik edilmesi gerekiyor.

Kalp Sağlığını Destekler

Kalp krizinin dünyadaki bir numaralı ölüm nedeni olduğunu bilmelisiniz. Bu rahatsızlığın kökünü kurutamasanız da balık bu rahatsızlığa karşı gerçek bir korumadır. Genel olarak krizinin etkilerinden koruduğuna ve kalp krizi riskini düşürdüğününe inanılır. Amerika’ da yapılan bir çalışmada haftada bir veya daha fazla öğünde balık yiyenler yemeyenlere göre %15 daha az kalp rahatsızlığına yakalanıyor. Kalbinizi korumak istiyorsanız yüksek kaliteli havyarla da beslenmelisiniz.

Depresyonla Savaşır

Depresyon dünyadaki büyük problemlerden birisi. Üzüntüye, uyuşukluğa ve düşük motivasyona sebep olur. Bu sorunlardan kaçınmak istiyorsanız günlük diyetinizdeki balık miktarını arttırmayı düşünebilirsiniz. Yapılan çalışmalar omega-3 asitlerinin depresyonla savaşmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca antidepresanların daha etkili olmasını da sağlarlar. Eğer daha mutlu ve daha sağlıklı bir birey olmak istiyosanız kesinlikle daha fazla balık yemeyi düşünmelisiniz.

Çalışmalar göstermiştir ki bibolar gibi mental rahatsızlıklara karşı da balık iyi bir destek besindir.

Sağlıklı Beyin Fonksiyonlarını Destekler

Beyin sağlığı için gerekli olan DHA, EPA ve omega-3 yağları balıkta bol miktarda bulunur. Haftada 2 öğün balık yemek demans, alzaymır ve depresyon riskini azaltır. Hamileler kesinlikle balığı günlük diyetlerine eklemelidirler çünkü omega-3 bebek beyninin sağlıklı gelişmesini destekler.

Omega-3 iltihaplı-ateşli-ağrılı eklem rahatsızlıkları ya da benzer diğer hastalıklara karşı değerli bir besindir. Eğer benzer hastalıklarınız varsa günlük beslenmenize sardalya, uskumru, ton, istiridye, alabalık veya somon gibi çeşitli besinleri eklemelisiniz.

Balıktan tam olarak faydalanabilmek için sağlıklı balık pişirme yöntemlerini de öğrenilmeli ve özenle alınan balıkları balık sağlıktır diyerek rastgele pişirmemeli.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here