Yöneticimi Kovacaklar Yerine De Beni Getirecekler ?!

0
356

Sevgili İ.K  Neredeyse bir yıl önce yeni işime başladım. Müdürüm Erkan bir dinazor olmasına rağmen ofiste çoğu iş yolunda gidiyor. Müdürüm dijital pazarlama çalışmaları hakkında hiçbir şey bilmiyor ve öğrenmek de istemiyor. Halbu ki şirketteki pozisyonu “Pazarlama” müdürü.

Satış, Pazarlama, PR, Operasyon ve Finans bölümleri ile çok yakından çalışıyorum. İşlerin sürekli akması ve faaliyette olması çok hoşuma gidiyor. Satış toplantıları ve ticari fuarlara sık sık katıldığımdan sürekli seyehat halindeyim.

Pelin Hanım ağustos ayında, şirketin yeni başkan yardımcısı olarak atandı. Pelin Hanım ve ben harika anlaşıyoruz. Dijital pazarlamayı seviyor. Geçen hafta öğle yemeği için bir araya geldik. Pelin Hanım pazarlama müdürü rolüne beni atamak istediğini söyledi.Erkan Bey ne olacak ? diye sordum.

Pelin Hanım, Erkan emekli olmak istiyor, seninle bu konuyu konuşmuştur dedi. Aslında Erkan da emeklilik hakkında günde en az bir kere şaka yapar.

Pelin Hanım beni Erkan’ın pozisyonuna terfi etmek istiyor. Ona bunun büyük bir onur olduğunu ama Erkan’ın ya da başkasının işini kaybetmesinden sorumlu olmak istemediğimi söyledim. Pelin Hanım dedi ki “Herkes hakkettiğini alacak, Erkan ‘la planlar hakkında konuşacağım ”

Konuşma sırasında kendimi çok garip hissettim, patronumun patronuyla patronum hakkında pazarlık yapıyordum. Daha önce hiç böyle bir deneyimim olmamıştı.

Gelecek hafta Pelin Hanım’la tekrar buluşacağım. Endişelerim had safhada. Eğer Erkan’ın işini alırsam, ekibin geri kalanı bölümdeki ikinci en yeni çalışan olduğum için bana karşı tavır alacak, diş bileyecek.

Diğer yandan ekip Pelin Hanım’ın ve benim Erkan’ın olası ayrılışı hakkında daha önceden konuşmuş olduğumuzu anlarsa gene bana karşı tavır alacak.

Bu durumda nasıl ilerlemeliyim ?

Sevgiler, YeniHayat

Sevgili YeniHayat,

Pelin’in seninle konuşmaya karar vermesinde ve “Erkan için endişelenme” demesinde ters bir taraf yok. Ancak Pelin gerçekten Erkan ile önümüzdeki hafta konuşur ve sonra seninle konuşmayı erteler ise o zaman Pelin’in puanını düşürürüm.

Pelin, Erkan ile yapması gereken tüm konuşmaları yapmış olmalıydı. Erkan’ a harika bir yumuşak ayrılış paketi ve bir emeklilik partisi ayarlayabilirdi. Sonra senin başvurabileceğin koşullarda Pazarlama Yöneticisi iş ilanı yayınlanyalabilirdi.

Ancak, Pelin bunu yapmadı. Seni işin içine dahil etmek istedi. Erkan ‘ın boş pozisyonuna gelmek için hazır ve istekli olduğunu bilmediği sürece, Erkan’ı emekliliğe sürüklemek mantıklı olmazdı. Erkan’ la konuşmadan önce seninle konuştuğu için Pelin’e karşı tutum almam.

“Erkan’a ne olacak?” sorusunun cevabı ise “Tabii ki, bu kritik bir soru ve senin de söylediğin gibi seni, Erkan ya da bir başkasını işinden ettim şeklinde düşüneceğin bir pozisyona sokmak istemem ” şeklinde olacaktır.

Pelin sen varken Erkan ‘ın emekliliğe hazır olup olmadığını anlama ihtiyacı duymadı. Bu klas bir davranış değil. Eğer ben senin yerinde olsaydım, Pelin’i liderlik davranışlarını sorgular şekilde ve karakteri hakkında iyi-kötü bir belirti vermesi için yakından izliyor olurdum.

Bu noktada Erkan gerçekten şirketin ileri hareketi için bir engel teşkil ediyor olabilir. Ve gerçekten öyle ise bir şekilde ona bir paraşüt vermek ve emeklilik için yelken açmasını sağlamak da zarif bir hareket olur.

Pelin sadece “Erkan yapacak daha iyi bir şeylerim var derse ve terk etmeye karar verirse pek tabii ki de uygun bir paketi mümkün kılarım” demeliydi.

Genel olarak ben iki farklı yol arasında bir seçim yapma imkanı verildiğinde her zaman daha zor olan yolu seçmenin iyi olduğuna inanırım.

Erkan’ ın pozisyonu almak iyi bir hareket olabilir.

Ancak, Erkan bir şekilde bahsedilen dijital pazarlama hakkında hiç bir şey bilmeden işleri yürütmüş.

Daha genel daha az elle tutulur bir iş olan liderlik rolünü almak için şimdi yapmakta olduğun dijital pazarlama çalışmalarından uzak kalmak istiyor musunuz?

Benim için bu daha büyük bir soru senin düşündüğün “Erkan’ ın işini alırsam ekibin geri kalanı ne yapar, bana karşı tavır alır mı ?” sorusundan.

Neredeyse her zaman bir departman üyesi yönetim kademesine geçmek için terfi alır, bir ayarlama süresi olur. Erkan ve diğer herkese doğru dürüst davranılarak işlemler doğru yapılırsa, terfi ayarlama işleri büyük bir sıkıntı yaratmayacaktır.

Konuştuğundan daha fazla dinlemeyi, takım arkadaşlarına, uzmanlıklarına saygı duymayı ve kendini bir bir öğretmen değil de öğrenci olarak görmeyi ne kadar çok uzun süre boyunca hatırlarsan bu süreçten o kadar iyi şekilde geçersin.

Pelin ‘in konuları Erkan ‘la uygun şekilde hallettiğini varsayalım. Eğer öyle olmasa, sen haklısın-takım senin bağırsaklarını deşer. Pelin Erkan ‘a takımın değerli bir üyesi gibi davranmadığı sürece işi kabul etme.

Yapman gerekenler 3 madde :

Kağıt ve bir kalem kap. Pazarlama yöneticisi pozisyonuna gelmek neden iyi bir fikir ve neden kötü bir fikir olabilir hepsini yaz. İşin mali yönü, uzun vadeli kariyer planları, sağlık ve çalışma günlerindeki mutluluğun dahil.

Eğer pazarlama yöneticisi pozisyonunu alırsan yaklaşımın nasıl olacak yaz. Şirketin dijital pazarlama faaliyetlerinde nasıl yer alacaksın ? Tipik bir iş gününü nasıl geçireceksin? Ekstra maaş ve statü ötesinde, işin tadını çıkara bilecek misin?

Ofiste görevi sırasında Pelin’ le kısa etkileşimlerini düşünün. Seninle olası bir terfi hakkında konuşurken, Erkan’a gerekli saygıyı gösterdi mi ? Eğer arkasından konuşulan kişi sen olsaydın, konuşma sırasındaki davranışları onaylayacağın türden miydi ?

Dikkatlice düşün. Bu senin için harika bir sonraki adım olabilir, ya da bir yılan yuvasına düşebilirsin. Eğer Pelin insanları arkadan bıçaklayan bir tip ise ona şu anda olduğundan daha yakın olmak istemezsin.

Önümüzdeki hafta Erkan’ı dikkatle izle. Pelin’le buluştuğu zaman onun ruh halini vücut dilinden anlaman mümkün olacak.

Erkan’ın, Pelin’in yardımıyla rahatlamış olup olmadığını ve Pelin’in güzel bir emeklilik paketiyle Erkan’ın gardını düşürüp düşürmediğini anlayabilirsin.Ya da Pelin’i sinir ve acıyla daha genç biri için Erkan’ı kapı dışarı itmeye çalıştığını görebilirsin.

Erkan ve/veya takımı sen ve Pelin’ nin Erkan’ı kenara itmek ve pozisyonunu çalmak için komplo kurduğunuzu anlar ise seni işi aldığına pişman eder.

Bağırsakların yolu gösterecektir .

Sevgiler, İ.K.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok