Çalışan Kadının Hisleri Ve Sorunları

0
543

Çalışan kadın olarak hayatımın çoğu erkeklerle çevrili olarak geçti. Çoğu oyuncusu erkek olan bir lise gösterisi hazırlıyordum. Profesyonel bir plaj voleybolu oyuncusuydum da ; Hani oyuncularının çoğunlukla kadın olacağını düşündüğünüz spor. Ama ortalığa bikinili atletik kadınlar çıkmaya başladığında, çoğunluğu erkek olan bir dünyadaymışsınız gibi hissetmeye başlıyorsunuz.

Sonra teknoloji sektörüne girdim. Her yer erkek. Büyük bir teknoloji firması bana ilk işimi vermişti. “Teknoloji start-up şirketlerinde bir kadın olmak nasıldır” hakkında yazmam için beni işe almışlardı.

Sonra çocuklarım oldu ve çalışan anne seviyesine geldim, çalışmaya devam ettim. İşte o zaman dünya gerçekten bölünüyor. Bir tarafta çocuklar diğer tarafta iş var. Çalışan kadınlar diğer kadınlardan çok daha fazla izole oluyorlar. Tabii ki ofiste başka kadınlar da var. Ama istatistiksel olarak mantıklı hale gelen: Çalışan kadınların seçim hakkı olsaydı 80%’ i ev dışında tam zamanlı çalışmak yerine çocuklarla vakit geçiririm diyordu. (İlginç bir bulgu ABD kaynaklı: Yarı zamanlı telefonda seks operatörü olarak iş isteyen annelerin oranı % 400 artmıştı.)

Erkekleri özlemiştim ve Mad Men dizisinin serilerini izlemek için indirdim. Erkeklerin güç pazarlıklarını ve güç gösterilerini ne de çok özlemişim. Erkekler duyguları veya çocukları hakkında konuşmuyorlar, kadınlardan çok farklılar. Spor ve iş hakkında konuşuyorlar. Futbol ya da basketbol hakkında hiçbir şey bilmediğim için erkekler benimle sadece iş hakkında konuşabiliyorlar. Çalışan kadın sorunları için erkelere başvurabilir miydim ?

Ofisteki erkekleri ya da iş hakkında konuşmayı özlediğimi söyleyemem. Kendimi oldukça karmaşık hissediyorum sanırım. Çünkü ben zamanımı ofislerde çalışırak geçirirken ve evde çocuklarımı dadılara bırakırken, karşımdaki erkeklerin karıları ve çocukları evde birbirleriyle vakit geçiriyorlar. Ve bunun farkında olduğum için sinirleniyorum.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here