Çocuk Eğitimi ” Onlara Ne İsteyeceklerini Öğretmeyi ” İçermez

0
187

Çocukların okuldan nefret ettiğine dair yaygın yerleşmiş bir anlayış var. Bunun sonucu olarak da ebeveynler ” Çocuk eğitimi ” denildiği zaman çocukların nefret ettikleri şeyleri yapmaları gerektiği bir sistemi hayal ediyorlar.

Çocuk Eğitimi İçin Nelere Umut Bağlanmıştı

Eğitim sistemi üzerinde nasıl reformlar yapılabilir konuşmaya tartışmaya devam etmek gerekir :
1960′ lar : Filmler eğitimde devrim yapacak. ( Thomas Edison bile böyle düşünmüştü )
1980′ ler : Televizyonlar eğitimde devrim yapacak.
2000′ ler : Bilgisayarlar eğitimde devrim yapacaklar.

Bunların hiç biri gerçekleşmedi. Çünkü ebeveynler çoktan çocukların okuldan nefret etmelerinin iyi olduğuna karar vermişlerdi.

Eğitimde reform yapmak oldukça zordur çünkü aileler çoğunlukla statükoya yatırım yaparlar. Okullar ödevlerden kurtulmaya çalışsalar dahi – bilimsel çalışmalar ilköğretimde ödevi desteklemiyor – aileler bunu istemiyor çünkü kendi hayatlarını mahvetmekten çekiniyorlar.

Çocuklar öğrenmeye hazır olduklarında oldukça iyi öğrenirler. Dolayısı ile ne zaman ve neyi öğreneceklerine karar verebilmeliler. Diğer türlü öğrenme eyleminden nefret ederler. Okulların nasıl kurulduğunu gayet iyi biliyoruz. Fakat bugün artık çocukları ne üzerine çalışmak istiyorlarsa onu öğrenmeleri için yüreklendiriyoruz. Okulda iyi notlar alırlarsa, çok çalışırlarsa istedikleri işi bulabileceklerini söylüyoruz.

Peki istedikleri işi bulabileceklerini söylüyorken neden hoşlanmadıkları bir sürü diğer konu hakkında da bilgi sahibi olmalarını istiyoruz ?

İşlere başka yönden de bakabiliriz. Sevmediğiniz işlerin yapılması için başka insanları devreye sokabilirsiniz. Örneğin bir şirket kuruyorsanız sevmediğiniz evrak işlerini başka bir şirkete taşere edebilirsiniz. Öğlen yemeği için dışarı çıkmak istemiyorsanız pizza söyleyebilirsiniz. Yani dünya istemediğiniz işleri yapmamanız için gerekli koşulları yaratıyor. Ayrıca yapmak istediğiniz işlere odaklanırken geri kalan işler için çalışan insanlara hürmetlerimizi sunmalıyız. Bu durumda neden çocuklara tersini öğretmeye çalışıyoruz.

Çocuk Eğitimi “Kendileri İçin Değerli Olanı Seçmeyi Öğrenmeyi” İçermeli

Kendi ailemde işlerin nasıl yürüdüğünü devamlı gözlemlerim ve herkesin hangi işi istiyorsa onu yapması sağlanır. Evde yemekleri ben yaparım çünkü sofrada güzel yemekler yenmesini ve aile fertlerinin onlarla ilgilenildiğini hissetmelerini isterim. Pişirme işlemi zorunluluğum değil sevdiğim bir iş.

Kardeşim köpeğimizi her gün gezdiriyor. Köpek gezdirme yerine başka işler de teklif ettik ancak sonunda bunu seçti. Kardeşim köpeğimizi seviyor. Ve iyi bir hayatı olması için ona nasıl davranması gerektiğini biliyor.

Yani geldiğimiz nokta olarak kimse istemediği bir şeyi yapmak zorunda değil. Ne isteğimize ve istediklerimizi elde etmek için neler yapmamız gerektiğine karar vermeliyiz. Şöyle ki çocukların ne isteğine karar vermeleri için okula ihtiyaçları yok. Çocukların okulda yaptıklarının % 90 ‘ı hedeflerine ulaşmak için gerekli olmayan bir sürü işten ibaret.

Çocukların yapması gereken yapmaya değer buldukları işleri belirleyebilmeyi ve hayatları boyunca seçtikleri yolda ilerlemek için hayatlarını nasıl kuracaklarını ve gerekli sorumlulukları nasıl alacaklarını öğrenmektir. Çünkü yetişkinliğe geçiş için gerekli olan bunlardır. Ve okullar bunları çoğu zaman öğretmez.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here