Çocuk Sahibi Olmak İstemiyorum ! TAMAAM MII !?

0
338

“Çocuk istemiyorum ! Tamam mı !? ” cümlesini kızgın bir gençten duyduğunuzu düşünün.

Çocuk sahibi olmak rasyonel değildir. Hatta oldukça mantıksızdır. Çocuklar bizi daha mutlu etmezler. Evliliğin ilk yıllarındaki sükunetli ve rahat zamanları maf ederler. Ve bakımları oldukça maliyetlidir. 20′ li yaşlarında olan insanların neredeyse hepsi çocuk istemediğini söylüyor. Bunların %97′ si zaten aklı bir karış havada hayallerle yaşıyor.

Çocuk sahibi olmayı dürtüleyen iç güdülerin etkisi yadsınamaz. Sonuçta ise bu dürtüler çok çocuk yapmaya değil çok sex yapmaya neden oluyor. 20′ li yaşlarında çocuk istemeyenler 30′ larında çocuk istemeye mi başlıyorlar ?

Başlıklar halinde fikirleri dökelim :

Hayatta iki seçenek var. Ya kariyer ya aile.

Hayranı olduğunuz bir çok insani gözlemleyebilirsiniz. Hepsi aile ya da iş arasında bir seçim yapmıştır. Ailesini ilk sıraya koyan hiç kimsenin harika bir kariyer hikayesi yoktur. İyi bir kariyer aşırı odaklanmayı ve özveriyi gerektirir. Odaklanmış tek kişilik hayat sizi tek kişilik bir hayatla sarmalar. Seçtikleri kariyer yolunda manyakça bir performansla çalışırken geri kalan her şeyi dışarda bırakırlar ve her şeyin de dışında da kalırlar.

Çalışmayı seven birisi 26 yaşındadır. Çünkü çalışmayı seven 26 yaşındaki birisi, 21 yaşından beri odaklandığı şeyler için çalışan yalnız birisidir. 26 yaşındaysanız çok uğraş ve gayret isteyen hedefler için hırslı değilseniz çok iyi bir kariyeriniz olmayacak demektir. Çünkü harika kariyerler kendizi tam anlamıyla verdiğinizde yapılabilir.

Hayatın içindeki diğer herşey gibi : Ne ekersen onu biçersin.

Hayattan istedikleriniz çok zaman almaz.

Günlerini ne yaparak geçiriyor diye gözlemlemek için 40′ lı yaşlardaki insanlara bakabilirsiniz, ya da 50′ lerinde olanları. Muhtemelen aileleriyle ilgileniyorlardır. Peki siz ne yapmayı düşünüyorsunuz, eğer çocuklarınız olmayacaksa !?

Kitap mı yazacaksınız ? Günde bir saatinizi alır. Yoga mı yapacaksınız ? Günde bir saatinizi alır . Yolculuk mu yapacaksınız ? Ne için yolculuk yapacaksınız, 80′ nize gelmek için mi ? Bir noktada yolculuk yapamacak halde bir evsize dönüşürsünüz.

Bütün bunlar “ Herkesin hayatı, içinde bir şey olmasına ihtiyaç duyar” demek için yeterlidir. Kariyersiz veya ailesiz bir hayat içinde günler çok çok uzun gelir. Diğer taraftan harika bir kariyer ya da çocuklar günlerinizi geçirmenizi kolaylaştırır.

Bundan dolayı 26 yaşında çocuk istemediğini onun yerine daha anlamlı ve büyük şeyler yapacağını söyleyen kadınları insanlar ciddiye almazlar. Bu kadınların asıl söyledikleri çocuk yapmadan önce harika bir kariyer yapmayı düşündükleridir. Dünyaya bakarsanız böyle düşünenler ve gerçekleştirebilenler yalnızca %5 dir. Bunun yanında 4 yıl harika bir kariyer için yeterince uzun değildir. Bundan dolayı 4 yıl sonra çocuklara odaklanmak için kariyer yapmaya ara vermek gerekir.

Gerçekçi olmak lazım. Hayatınızda harika şeylerin olmasını beklerken çocuk işini bir kenara bıraktıkça, çocuk sahibi olma şansınızı, zamanla, normalden daha fazla azaltmaya başlarsınız.

Çocuk sahibi olmak yada olmamak yanlış bir seçim yaklaşımıdır.

Bilimin söylediği çocuk sahibi olmak istiyorsanız denemeye 27 yaşında başlamanız gerektiğidir. Acı bir gerçek malesef. Ve malesef bu gerçek geriye pek fazla seçenek bırakmıyor.

Kadınların biyolojik saatleri var. Her geçen saniyeyle beraber bebek sahibi olma şanslarını yitiriyorlar. Çocuk sahibi olan herkesin söylediği çocuklarını dünyadaki herşeyden çok daha fazla sevdiğidir. Hayatınızın ilk çeyreğinde bunu söylemeniz oldukça zordur.

Yapmazsanız ne olur ? Sizi çocuk sahibi yapmaktan alıkoyan şey aklınıza ve tutkuluranıza uygun birisini bulamamış olmanızdır. Oldukça yerinde bir tespit değil mi !?

Aşağıdaki Tumblr yazısı da durumu özetliyor. Bu sadece bedavaya işçilik veya bakıcılık yapmak değil, düşük performansda olsanız da hayatınızı bir yola sokmakla ilgili.

“Başkalarına bakan kadınlar, vaz geçtiklerine oranla çok daha az karşılık görüyor. Çünkü erkeklere oranla ücretli işlere çok daha az zaman ayırıyorlar. Sosyal sigorta ise ücretli işler üzerinden hesaplanıyor ! Üreme faaliyetlerinin devalüasyonundan dolayı, ileri yaştaki kadınlar neredeyse her yerde erkeklerden daha az kaynağa, aile desteğine, parasal gelirlere, gerekli varlıklara sahip oluyor. ( Her ülkede hemen hemen aynı olan kural ) Türkiye’ de emeklilik ve sosyal güvence ödenen primler ve yaş üzerinden hesaplanıyor, yoksul veya düşük gelirli en büyük grubu kadınlar oluşturuyor, çünkü çoğu kadın yıllarını ücretli iş gücü olmanın dışında iş olarak tanınmayan faaliyetlerde harcıyor.”

İş gücü, kadın-erkek, sosyal güvenlik, emeklilik gibi konular yakın gelecekte değişecek gibi görünmüyor. Ancak doğurganlık durumu her gün değişiyor. Ve çanlar yaşı ilerleyen kadınlar için çalıyor.

Yetkin insanlar başarılı çocuklarının olmasını hedefler.

Çocuk istemediğini söyleyen yüzlerce kadın var.
Çocuk istemeyen kadınlar 40′ larına yaklaşınca çocuk yapar genelde.
Kötü bir çocukluk geçirmemiş 40 yaşında çocuksuz bir kadına rastlamak zordur. İyi bir çocukluğu olan kadınlar çocuk yapar yani.

Hayatında iyi bir ebevyn rol modeli olmayan insanların iyi bir ebevyn olabileceklerine inanmak biraz zordur. Daha da kötüsü ebevynlerin çocuklarının gençliklerini mahfetmesinden sonra yetişkinliklerini de mahfetmeleri.

Çocuk bakımı kariyer yapan birisinin önünde engel teşkil edebilir, bu istenmeyen bir durumdur. Herkes için geçerlidir ki çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsanız ve iyi bir kariyeriniz yoksa kendinize karşı dürüst değilsiniz demektir.

Bu ağır gerçekler hem kadınlar hem erkekler için geçerli. Erkekler iyi bir kariyer peşinde uzun bir süre hayal kurup çalışabilir. Kadınlar gerçeklerle biyolojik saat nedeniyle daha kısa sürede karşılaşır. Hayat çocuklarla veya kariyerle sürer. Bunun dışında başka seçenek yok. Hayatınızı bu çok değerli iki meşguliyetiniz arasında denge kurmak için harcayabilirsiniz. Ancak çok değerli iki şeye sahip olmak için hayatınızı harcarken bunlara sahip olamama riskine girmeyin.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here