Dubai Merkezli Akıllı Araç Startup Şirketi 1.5 Milyon USD Finansman Sağladı

0
300

Derq şirketi araçları daha akıllı yapmayı hedefliyor ve kurucular TechStars Mobility Accelerator’ dan mezun olduktan sonra Startup şirketi olarak 1.500.000 USD finansman sağlamış durumda. Takım büyüyor ve Detroit’ te bir ofis açıldı bile. Şirket otomobil ve altyapı elemanlarının birbirleriyle iletişim kurarak araç kazalarını azaltmayı hedefleyen teknolojiyi geliştirmeyi amaçlıyor. Akıllı araçlar üzerinde çalışmalara başladılar.

Şirket öngörüsüne göre geliştirilen teknoloji, mevcuttaki ve gelecekteki araçtan(vehicle) araca(vehicle) (V2V) ve araçtan(vehicle) araç altyapısına(infrastructure) (V2I) olan iletişime entegre edilecek. Derq’ in geliştirdiği ve patentini aldığı bu teknoloji iletişim katmanları arasında yer alarak, çarpışma gibi olayların tahmin edilmesini sağlayacak. Bir uygulama katmanı ile de yakındaki sürücüleri uyaracak. Yollara daha fazla otonom araç çıktıkça bu gibi sistemler daha da önemli hale gelecek.

Proje konusu, kurucu ve CEO olan Georges Aoude’ un 2011 yılında Havacılık Mühendisliği doktorasını aldığı MIT ‘den çıktı. Şirket Dubai merkezli. Yakın zamanda ABD ‘de Detroit şehir merkezinde ilk ofislerini açtılar ve araç üreticileriyle birlikte çalışmayı planlıyorlar.

Şirket Eylül-Ekim ayları içinde geliştirdiği teknolojinin denenmesi için Dubai merkezli ajanslar ile anlaşmalar imzaladı. Bu anlaşmalarla iletişim halindeki araçların fizibilite çalışmasını ve olası faydalarını göstermeyi amaçlamaktalar.

Derq şirket CEO’ ı Dr. Georges Aoude yayınladığı blogta süreci kısaca özetledi.

“Dubai, karayolu güvenliği ve otonom araç geliştirmeyi hedefleyen yenilikçi teknolojilerin desteklenmesinde ön sıralarda yer alıyor. Smart Dubai Ofis’ i, Karayolları ve Ulaştırma Bakanlığı ve Dubai Silikon Vadisi Bakanlığı ile yol güvenliği teknolojisini uygulamak için beraber çalışmaktan onur duyduk. Dubai merkezdeyken, Detroit’teki TechStars Mobilite ‘den mezun olduk. ABD ‘de mobilitenin inovasyon merkezi olan Detroit ‘te bir ofis açmanın iyi bir adım olacağını düşündük. Burada da bir ekip kurarak takımımızı büyüteceğiz ve teknolojimizi geliştirmeye devam edeceğiz. ”

Gün geçtikçe daha fazla şirket araç iletişim sistemleri sektöründen pay kapmak için oyuna dahil oluyor. Hepsi araç iletişim sistemlerindeki iletişim katmanının önemli bir parça olacağını düşünüyor. Derq şirketi hem V2V hem de V2I sistemlerine değişik bir bakış açısına sahip. Ancak gene de vizyonlarını araç üreticilerine, tedarikçilerine, devlet kurumlarına bir şekilde satmak zorundalar. Ve bu bir ürün ortaya çıkartmaktan daha zorlu bir süreç.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here