Etkin Zaman Yönetimi İçin 9 Madde – Time Management Nedir ?

0
509
Etkin Zaman Yönetimi Time Management Proje Yönetimi Kariyer
Etkin Zaman Yönetimi

Okullarda öğretilmeyen ancak kesinlikle öğrenmeniz gereken konulardan birisi de “ Etkin Zaman Yönetimi “ dir. “ Time Management “ kavramı olarak yurt dışında oldukça popüler bir başlıktır. İster bir inşaat yapın, ister bir günlük aktivite düşünün, ister bir haftalık çalışma planı yapın, ister büyük bir SAP projesi olsun her türlü aktivite etkin zaman yönetimi ile yönetilmelidir. Bunun akıl veya mezun olduğunuz üniversiteyle ilgisi yoktur.

Süre ve konsantrasyon sınırları içinde iş yapmak her zaman sorun olmuştur. Teknolojinin zaman yönetimini kolaylaştırmasıyla bu konuda çok daha iyi duruma geleceğiz.

Etkin zaman yönetimi gençlerin iyi anladığı az konudan biri . Siz de rekabet dolu dünyada ister çalışan kadın olun ister yeni çalışan olun ister yeni işyeri açmış biri olun isterseniz kariyer hırsıyla yürümekte olun zaman yönetimi konusunu iyi öğrenmiş olmanız gerekir.

Etkin Zaman Yönetimi İçin Uygulanabilir 9 Madde

1. Elektronik postalarınızda bekleyen iş bırakmayın.

“ Bilginin çabuk işlenerek ve sentezlenerek aksiyona dönüştürülmesi günümüzün aranan en önemli yetenekerinden biridir. ” diyor Mann. E-posta aksiyon gerektiriyorsa ertelemeden hemen yapın. Üzerine düşünmek gerekiyorsa “ Yapılacaklar Listesi “ ne ekleyin. Referans içinse yazdırın. Toplantı isteniyorsa takvime taşıyın. Gençlerin yaptığı iyi bir şey varsa o da bir şeye bir kez dokunmaları. E-postadaki işi hemen yapın.

2. Aynı anda çok iş yapmak kötü bir alışkanlıktır.

Televizyon izlerken ödev yapmak, mesaj atmak büyümeyen ergen davranışlarıdır. Kim olduğunun ve yaşının önemi yok bu tür davranışlar üretkenliği azaltır. Gençler aynı anda çok iş yapmanın bunaltmışlığını daha az hisseder. Kariyer yolundaysanız bu kötü alışkanlıktan vazgeçin.

3. En önemli işi en önce bitirin.

Sabah elektronik postaları kontrol etmeden önce yapılacaklar listesindeki en önemli konular üzerinde 1 saat harcayın. Bu iyi bir davranış. Bir gece önceden ayarlamaları yaparsanız ertesi gün en önemli göreviniz zaten biliyor olursunuz. 1 saatte bitmeyen işleriniz için ilerleyen saatlerde tekrar zaman ayırabilirsiniz.

4. E-postaları belirli saatlerde kontrol edin.

Mesajların gelir gelmez okunup cevaplanması iyi değildir. “ Birinin sizinle bağlantı kurması ona hemen cevap vermenizi gerektimez. “ diyor Dan Markovitz . İnsanlar cevap alacaklarını ve size acil durumlarda nasıl ulaşabileceklerini bildikleri sürece mesaj kutunuzu günde 2 – 3 defa kontrol edip cevap yazmanız normaldir.

5. En verimli zamanınızı belirleyin

“ Sabah en verimli zamanlarımı yapılacak işlerin önemimi belirlemeye ve sıralamasına ayırıyorum ” diyor Jeff Beene. Her insanın verimli çalışma saati farklıdır. Çalışma günlerinde kendinizi gözlemleyerek bu zamanları bulabilirsiniz. Etkin zaman yönetimi için yüksek motivasyonlu saatlerinizi belirlemeniz gerekir.

6. Klavyenizi düşünün

Eğer tüm gün bilgisayarın başında iseniz klavyeniz önemlidir. “ Bilgi sistemleriyle uğraşanlar günün her anı internetten araştırma yapar” diyor Trapani. Klavye hızınız düşündüğünüzden daha ciddi miktarda zaman kazancı yaratır. Çok hızlı değil ancak ortalama bir hıza sahip olmalısınız.

7. İşe başlamayı kolaylaştırın

“ Genelde işleri bitirmekle ilgili kimsenin sorunu yok. Sorun işlere başlamakla ilgili. “ diyor Mann. Kendi projelerinizi kendiniz parçalara ayırırsanız başlaması daha kolay olur.

8. Her gün yapılacaklar listesini güncelleyin

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız nasıl yöneteceğinizi de bilemezsiniz. Bazı kişiler iş listelerini el ile yazmayı tercih eder. Çünkü bitmiş işleri görmek ve üzerlerini çizmek bir sonraki listeyi yapmak için motivasyon sağlar. Bazı insanlar yazılımlar ile liste tutar. Hangisinin sizi motive edeceğini bir kaç denemeden sonra bulabilirsiniz. Önemli olan liste yapmayı alışkanlık haline getirmeniz.

9. Yavaş iş yapmaktan çekinmeyin

Bazen etkin zaman yönetimi özelliğine sahip biri zaman yönetiminden hiç anlamayan birinden çok daha yavaş iş yapabilir. “ Örneğin çok önemli bir iş üzerinde çalışan biri bu süre içinde muhtemelen elektonik postalarına cevap vermiyordur. “ diyor Markovitz . Önemli olan sezgisel olarak hangi işin daha önemli olduğuna karar vermek. Bir kişi iş sıralamasanın ve kritik görevler planlamasının farkında olmalı.

Zaman yönetiminde odaklanılması gereken ve bir çok kişinin kaçırdığı nokta ne tür bir iş yaptığınızdır. Eğer kendiniz için doğru olmayan bir iş yapıyorsanız sizi tüketir ve ağırlaştırır. Eğer sevdiğiniz bir iş yaparsanız doğal olarak verimli olursunuz.

Fortune 500 listesindeki şirket yöneticilerinin yaptığı Myers Briggs’ in test sonucu : “ Onların kendileri için uygun işi yaptığı ” dır . Araştırma, deneme, düzeltme, eğitim gibi süreçler ile siz de kendinize uygun işi bulabilirsiniz.

Hiç bir iş taviseyi, kursu, verimlilik ip ucu işi en iyi şekilde yapmak için kişiliğinizi tanımanız gerektiği gerçeğinden daha üstün değildir.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here