Yalan Söylemek İş Hayatında Başvurulabilecek Bir Yöntem Olabilir

0
1318
Yalan Söylemek İş Hayatında Başvurulabilecek Bir Yöntem Olabilir
Yalan Söylemek İş Hayatında Başvurulabilecek Bir Yöntem Olabilir

Şeffaf ve doğru sözlü olmanın iyi huylar olduğu konusunda herkes hem fikirdir. Ancak bazen bu özelliklerinizi dizginlemeniz gerekebilir. İş yerinde bu iyi özelliklerinizi kontrol altında tutmanız gereken 3 durum var. Bazen yalan söylemekten başka çareniz olmayabilir.

1. Dağınık biriyseniz numara yapabilirsiniz

İnsanların çoğu çalışma ortamınızla sizi geniş bir şekilde yargılar, ister hoşunuza gitsin ister gitmesin. Psikoloji profesörü Sam Gosling’e göre çalışma ortamındaki çiçekler sizi istikrarlı gösterir, şeker tabağı ise dışa dönük olduğunuz imajını verir.

Eğer dağınık bir iş ortamınız var ise insanlar sizin beceriksiz olduğunuzu ve işlerin içinde boğulduğunuzu düşünür.

Gerçekten böyle olsanız da bunun önemi insanların size karşı olan algılarıyla terfi ettiğiniz güne kadar sürer. İnsanların size karşı olan algılarını kontrol edemezsiniz, fakat hayatınızda yaptığınız değişikliklerle insanların sizi algılama şeklini etkileyebilirsiniz.

Dağınıklığın kabul edilebilir olması gerektiğini söylemeden önce, “İnsanlar düzenli ve temiz bir ortamda kendilerinin çok daha iyi ve hoş versiyonuna dönüşürler” diyen Ekonomi Dergisi raporunu bir kez daha düşünmelisiniz. Bu ofisteki düzensizliğinizi bir kez daha düşünmeniz gerektiği anlamına geliyor. Aslında düzenliymiş gibi rol de yapabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarın çevresini çok düzenli tutmamanız sizin için dezavantaj oluşturmuyor yapılan araştırmalara göre. Dağınıklığı evinizde bırakabilirsiniz. Gosling’ in araştırmalarına göre dağınık ev flört konusunda yardımcı bile oluyor.

Dağınıklık tarzını savunmak istiyor ve tartışma taraftarıysanız araştırmaların ve çalışmaların sonucunun gayet net olduğunu bir kez daha hatırlatalım: İnsanlar dağınık masası, ofisi olan insanlarla beraber çalışmak istemiyorlar.

2. Hamileyseniz yalan söylemek bir yol olabilir

Aslında birinin iş görüşmesinde sizin hamilelik durumunuzu sorgulaması yasal değil. Doğru cevap vermeyebilirsiniz. Sizi köşeye sıkıştırmaya çalışmışlardır, çünkü bu “Yasal bir soru değil” diyemezsiniz. Bu soruyu iş görüşmelerinde genelde sorarlar, hamile birisini işe almak istemezler. Sorduklarında bu soruyu sormamanız gerekir derseniz gene işe almazlar. Kadınlar iş görüşmelerinde sorulan etik veya yasal olmayan, kendilerinin işe alınması engelleyebilecek sorulara illegal cevaplar verdiklerinde dünya değişmez. Dünya, kadınlar kuralları kendi yapacak kadar güç kazandıklarında değişir.

Çoğu kadın yöneticilerine hamile kaldıklarında durumu bildirmeleri gerekli olup olmadığını merak eder. Her zaman yöneticilerinin ne kadar iyi olduğundan, işlerini ne kadar sevdiklerinden bahsederler. Aklınızda olsun; İnsanlara hamile olduğunuzu söylemeniz size yardım etmez. Hiç bir zaman hem de..

Hamileliğiniz hakkında bilgi vermeniz konusunu bir kenara bırakın da hamile kaldığınızda size yaptırılmaması gerken bir sürü angarya iş hakkında yöneticilerin uymadığı kanunlar var. Hamilelik izni alacağınızı ve sonrasında da büyük ihtimal geri dönmeyeceğinizi düşünürler. Peki bu kurallar neden var biliyor musunuz ? Çünkü yöneticiler neredeyse her zaman böyle davranırlar.

Kimse kadınların bebekleri olduktan sonra neler isteyeceğini ve nasıl bir durumda olacağını bilemez. Öyleyse neden bebek olmadan önce, bebek olduktan sonra işe dönüp dönmeyecekleri sorgulanır. Saçma sapan durumlar bunlar. Eğer bebek sonrası durumunuz sorgulanırsa en kısa sürede hem de tam zamanlı işe geri döneceğinizi söyleyin. Herkes oyunun içinde sonuçta…

Yöneticilere durumunuzu karnınız saklanmayacak kadar büyüdüğü zaman söyleyin. Böylece karnınız dikkat çekecek kadar büyüse de yöneticinize sizin annelik sürecinizle başa çıkabilmesi ve gerekli tedbirleri alabilmesi için yeterince zaman vermiş olursunuz. Ne olursa olsun ödemeler, izinler gibi haklarınızı sonuna kadar isteyin. Bunlar sizin yasal haklarınız. İşe geri dönmeseniz de kendinizi asla suçlamayın, umrunuzda da olmasın. Emin olun ki iş yerinde de kimse umursamayacaktır.

Hamilelik durumunuzu erkenden açıklamayı düşünüyorsanız, erkeklerin iş durumlarını etkileyebilecek olan boşanma, alkolizm, çocukların okul sorunları gibi konuları genelde iş ortamında konuşmadıklarını bilseniz iyi olur. Bu durumda kadınlar neden olması gereken zamandan önce açıklama yapsınlar ki ?

Kanunlar sizden yana linkteki 6. Maddeyi incelemelisiniz.

3. İş arıyorsanız yalan söylemek af edilebilir

Gelecekten neler beklediğini düşünmeyen birileri var mıdır ? Yalnızca “loser – kaybedenler” ler hayatla ilgili vizyonlara sahip değildirler. Herkesin gözü açık, aklı başında çünkü hiç bir iş sürekli ve garanti değil. Gençler yeni işlerinin daha 3. gününde bir sonraki yeni işlerini aramaya başlıyorlar. Arayış sürecinde çekici işlerde hatta üst kademelerde çalışanlar da var. Onlar da bir sonraki işlerinin hayalini kuruyorlar.

İşten çıkarılacak olsanız patronunuz bu konuda iş ciddiye binmeden önce çok az sinyal verir. Aynısını siz de patronunuza yapabilirsiniz. Eğer iş arayış sürecine girdiğinizde bunu patronunuza söylerseniz hele daha henüz bir teklif almamışken sizce ne olur ? Ya sizi angarya işlere boğar ya da kovar. Her iki durum da kötü sonuçta. Eğer iş görüşmesi yapacaksanız öğle yemeğinde ya da mesai sonrası yapın. Telefonla görüşecekseniz akşamı tercih edin.

İş ararken iyi bir çalışan olun ve işlerinizi de iyi yapın. İyi bir iş bulmak için mevcut işinizi iyi yapıyor olmalısınız.

Peki neden iş aradınızı konuşmak istiyorsunuz ? Her hangi bir akıllı yönetici zaten her zaman yeni bir iş arayış içinde olduğunuzu varsayar. Tıpkı nişanlı olmadığınız zamanlar gibi. Nişanlı değilsin bunu her gün söylemiyorsun ama hepimiz biliyoruz .

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here