Kadınlar Ve İş Hayatı Hakkında 7 Madde

0
403

Hayatını yazı yazarak kazanan insanlara genelde verilen ilk tavsiye kadınlar ve iş hayatı hakkında yazmamasıdır. Bu yazarlar tabi bir de kadınsalar kariyerlerinin ne kadarına kendilerini dahil etmeleri gerektiğinden bir türlü emin olamazlar. Gerçekten de ne zaman kadınlarla ilgili bir yazı yazsalar ya yazıları silinir ya da işi kaybederler. Dolayısıyla isteseler de istemeseler de ekonomi ile ilgili yazı yazmaya başlarlar çünkü en çok parayı bu bölüm kazandırır. Hala ekonomi yazılarının içine kadınlarla ilgili yorumlar eklerlerse tabii ki yine kovulurlar. Bu durum kitap yazarları için de geçerlidir. Yani okur kitlesinin sadece yarısının erkek diğer yarısının ise kadın olduğunu ispatlamak için somut verilerle editörlerini ikna etmek zorundadırlar. Aksi halde kadınlarla ilgili yazmalarına yine izin verilmez.

Peki bir yazarın canı ne isterse yazdığı yer neresi olabilir? Tabii ki kendi bloğu. Blok yazılarında kadın veya tabu olan konularla ile ilgili istediği kadar yazı yazabilir. Hatta kadınsal meseleleri yazdıkça erkeklerin de gelip yazılarını okunduğunu fark edecektir.

Bu yazının içeriği de aslında profesyonel bir yazar için ölümcül olabilir. Malum ne kadar kadın içerikli bir yazı yazarsanız o kadar kariyeriniz tehlikeye girer. Peki kadınlar ve iş hayatı üzerine yapılmış tonlarca araştırma varken korkup yazmamazlık etmek olur mu ? Tabi ki HAYIR !

Kadınlar ve İş Hayatı Üzerine Yapılan Araştırma Sonuçlarından 7 tanesi şöyle :

1 – İş Hayatında Kadınlar Çok Mücadelecidirler.

Ama şu bir gerçektir ki mücadele kadınlar için psikolojik savaşın da ötesine geçer. Kadınlar iş hayatında ölüm-kalım meselerinde erkeklerden çok daha acımasız davranırlar. Bu araştırma Amerika Dış İşleri Bakanlığınından gelmektedir. Emekli olmuş Kolombiyalı bir Albay’ın Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’ne (FARC) karşı yürüttüğü mücadeledeye dair deneyimlerini paylaştığı bir röportajda, aklı başında olan her askerin öncelikle kadınları vurması gerektiğini söyler. Çünkü albaya göre kadınlar “Kamakaze benzeri bir zihniyet”e sahiptirler ve bu onları son derece ölümcül düşmanlar haline getirir.

2 – Kadınlar Diğer Kadınların İlerlemelerine İzin Vermezler

İçgüdsel olarak bunun böyle olduğunu biliriz ama araştırmalar bunu içgüdü olmaktan çıkarıyor. Genç ve kadın olan insan kaynakları çalışanları, güzel genç kadınlarla görüşmeye karşı önyargılı olurlar. Bu durumu Ben-Gurion Üniversitesi’nden ekonomist Bradley Ruffle evrimsel olarak kadınların birbirleriyle yarışma gibi bir eğilim taşıdıklarını ifade ederek açıklamıştır.

Ayrıca Washington Üniversitesi’nde örgütsel davranış profesörü olan Michelle Duguid’e göre kadınlar bulundukları alanda her zaman tek kadın olmak isterler. Tek olmaları özel olduklarını hissettirir ve başka bir kadınla bu özel alanı paylaşmak istemezler.

3 – Amerikalı Kadınlar çocuk bakmaktansa temizlik yapmayı tercih ederler.

Amerika’da kadınlara yapılan tam zamanlı çalışma baskısı zayıf olma baskısından bile daha beterdir.

Kadınlar Çocuklarına Bakmak İçin Çalışma Hayatını Odunlara Bırakırlar. Ama anketler gösteriyor ki kadınlar yarı zamanlı çalışmaya bile razılar. Kadınlar evde durmak ve çocuklarına bakmak için doğmuştur gibi düşünenlerin haricindeki çoğu kadın çocuk bakmak için evde kalmayı son derece zor kabullenmektedir. Ekonomist dergisi yazarlarından Daniel Kahneman Thinking Fast and Slow adlı kitabında bu durumu şöyle ifade eder: Kadınlar evde çocuk bakmaktansa yerleri paspaslamayı tercih ederler.

4 – Hollandalı Kadınlar Yarı Zamanlı da Olsa Çalışırlar ve Herhangi Bir Güce Sahip Olup Olmamayı Umursamazlar.

ABD’de çalışan kadınların yüzde yetmiş beşi tam gün çalışır ve aslında bu durumdan Pew Research’e göre memnun değillerdir. Aslında içgüdülerini dinleseler çok daha mutlu olabilirler. Çünkü Hollandalı Kadınlar yarı zamanlı çalışıyorlar ve Jessica Olien’a göre daha mutlular. Çok az Hollandalı kadın tam zamanlı çalışır ve tam zamanlı çalışmak istediğini söyler.

Öyle görünüyor ki kadınların mutlu olmalarının en büyük engeli alt kademe mesleklerde çalışmak istememeleri. Bu durum tabii ki şaşırtıcı değil. Kadınlar her zaman en başarılı olan kendileri olsun isterler. Okul hayatına bakalım mesela: Erkekseniz yüksek öğrenime kabul edilmeniz daha yüksek bir olasılık olduğu için kadınlar işerini garantiye almak için her zaman notlarını erkeklerden daha yüksek tutarlar. Yüksek öğrenimden kadınlar erkeklere göre daha fazla oranda mezun olurlar ve kadınlar 20’li yaşlarında erkeklerden çok daha fazla para kazanırlar. Kadınlar için başarılarla dolu bir hayat yaşayıp sonra bütün övgüleri bir kenara atmak hiç de kolay değildir.

5 – Kanadalı Kadınlar Yeni Bir Çocuk Sahibi Olduklarında Bir Yıl İşi Bırakmaları Gerektiği Konusunda Baskı Hissederler.

Eğer ABDli başarılı kadınlara çocuk sahibi olduklarında geleneksel olarak bir yıl işi bırakmaları dayatılsa ABD iş hayatının ne hale gelebileceğini hayal edebiliyor musunuz ? Kanada’da doğum izni devlet tarafından finanse edildiğinden kullanmamak için insanın aklından zorunun olması gerekir.

ABD’li kadınlara kültürel olarak neler dayatılıyor diye soracak olursak, iş yerinde en yüksek pozisyonda olma zorunluluğu denilebilir. Ama iş hayatında üstün başarıyı yakalamak çocuk sahibi bireyler için pek de kolay değildir.

6 – ABD’li Girişimci Anneler Zengin Kocaları Olanlardır.

Bir iş kurmanın en zor yanı çok uzun süren düzensiz çalışma saatleridir. Bu da çoğu kadının girişimci olmasını engeller.
Aslında kendi işini kurmak is hayatını kontrol altına almak için en iyi yoldur ve kazancın sayesinde ilgini çeken farklı girişimlerde de bulunabilirsin.

İnsanlar ortalama 39 yaşında ilk kez kendi işlerini kurarlar. Çocuklu olup da kendi girişimini yapan kadınlar ise sadece kocası zengin olanlardır. Neden? Çünkü diğer kadınlar çocuklarının başlarını sokabileceği bir ev almak için uğraşmak zorunda olduklarından riskli bir iş olan kendi işini kurma olayına giremezler. Tam zamanlı çocuk bakıcısı tutmaya gücü yetmeyen kadınlar da girişimci olamaz. Küçük çocukları olan kadınlar da maalesef girişimde bulunmak için gerekli parayı kazanabilecekleri büyük kariyerlere sahip olmazlar.

Eğer zengin kocanız yoksa ne yapmalısınız? Genç yaşta çocuk sahibi olun, onlar büyüyene kadar bekleyin ve daha sora girşiminizi gerçekleştirin.

7 – Çoğu Kadın Haklı Olmayı Önemsemez.

Daha çok beğenilmek isterler. Kadınların çoğu Myers Briggs puanlamasından sınıfta kalmışıtır. Bu da demek oluyor ki kadınlar düşüncelerden çok hislere göre davranırlar. Ama siz böyle olmak zorunda değilsiniz. Bazen haklı olmak, doğru olanı savunmak para kazanmakdan çok daha önemlidir. Sonuçta çok parası olan insanlar, kadın olsun erkek olsun, insani yönlerini biraz kaybederler.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here