Ruh iyileştirici Anti Stres Yiyecekler

0
274
Stres Düşmanı Yiyecekler
Stres Düşmanı Yiyecekler

Son yıllarda anksiyete ve stresten dolayı sıkıntı çekenlerin sayısı katlanarak artmakta.Yapılan bir ankette katılımcıların %90′ nın son bir hafta içinde en az bir kere strese maruz kaldığını, onda birinin de devamlı stres altında olduğu ortaya çıktı. Stres son derece kişisel bir deneyim. Bu sıkıcı durumla başa çıkmak içinse bir çok yol var. Bazıları uzman desteği alır, bazıları ilaç alır. Farkındalık kurslarına gidilebilir. Yoga sınıflarında nefese odaklanılarak zihin sakinleştirilebilir. Kızartmalar veya alkol gibi gıdalar anksiyetenin şiddetini arttırabilir. Stres azaltan yiyecekler denemek ise kolay ve eğlenceli bir yol olabilir.

Eğer ilaç almadan anksiyeteyi yenmek istiyorsanız başka bir yol da yediklerinizi keşfetmektir.

Aşağıdaki listelenen sağlıklı yiyecekler stresinizi azaltabilir ve sakinleşmenizi sağlayabilir.

Çikolata : İşler ters gittiğinde insanların ilk baş vurduğu klasik yiyecek. Eğer gergin hissediyorsanız ya da keyiflenmek istiyorsanız bir iki parça çikolata modunuzu düzeltmeye oldukça yardımcı olabilir. Saf ve bitter çikolata ( paket üzerindeki oran en az %60 kako içerdiğini yazmalı ) vücudunuzdaki kortizol seviyesini düşürecektir. Bu daha az stresli olmanızı sağlar. Herkes çikolatanın iyileştirici gücünü bilir. Tıbbı açıdan bakarsak eğer yüksek kakao oranlı veya bitter çikolatalar stres için en iyisidir. Herhangi bir çikolatalı puding de tek başına stres seviyenizi düşürmeye yardımcı olur. Çikolatalı kek yapmak bir kaseye bir kaç akai çileği atmak kadar kolay olmayabilir. Ancak bir çok internet sitesinden kolayca tatlı siparişi verebilirsiniz.

Akai Çileği : Son zamanlarda süper besin olarak da bilinen diğer bir popüler yiyecek Günay Afrika’ dan içinde bir çok antioksidanlar, bitkisel içerikler ve vitaminlerle beraber geliyor. Antioxidantlar stres seviyesini düşürmekle direk olarak bağlantılıdır. Akai genelde toz halinde bulunur, aktarlardan alıp kullanabilirsiniz. Diğer tohum çekirdek ya da meyveler ile karıştırıp yiyebilirsiniz.

Yulaf : Yulaf yediğinizde ruh halinizi düzeltecek bir çok kompleks karbonhidrat almış olursunuz. Beyninizi seratonin düzeyinizi arttırmak için tetikler. Seratonin ruh halini düzelten bir hormondur. Bu daha iyi bir ruh dengesi sağlar ve stres düzeyinizi azaltır. Bir tutam tarçın da eklemek iyi olur. Tarçın kan basıncınızı düşürür ve sinirlilik halinizi geçirir.

Ispanak : Bütün yiyecekler içinde herkesin yararlı olduğu konusunda hem fikir olduğu bir besin. Kesinlikle Temel Reis içindi. Gücünü arttırmakla kalmıyor, modunu da yükseltiyordu. Ispanak gibi koyu yeşil sebzeler çok miktarda magnezyum içerir. Magnezyum kan basıncını ve şeker düzeyini düzenler. Magnezyum aynı zamanda stresin doğal bir düşmanıdır. Genel diyetinize bir miktar da ıspanak eklemek iyiliğin gücünü almak için yeterlidir. Sağlığınız için iyi diye illa ki direk yemeniz gerekmiyor. Bir çorba ya da başka bir yiyecekle karıştırarak da yiyebilirsiniz.

Farklı yiyecekler deneyerek onların stres seviyeniz üzerindeki etkisini deneyimlemek, kendinize iyi bakma yolunda güzel bir adım olur. Bu yol boyunca bilinmeyen zevkler ve lezzetler keşfedebilirsiniz. Çok şey kazanacağınız bu yolda ne kaybedebilirsiniz ki ?

Sağlıkla kalın.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here