Maaş Pazarlığında Görüşmeciyle Taktik Senaryolar

0
415

İnternet sitelerinde iş görüşmeleri hakkında bir çok tavsiye bulunur. Hikayeni anlat, sorularını sor, yakın bir ilişki kurmaya çalış ekseninde döner genelde bu tavsiyeler. Fakat hatırlanması gereken tek önemli kural şudur : Konu maaş konuşmaya geldiğinde, rakamı ilk söyleyen kişi siz olmayın !

Size isteğim maaşı söylemiyorumun bir versiyonu olan “Sizin maaş aralığınız nedir ? “ sorusu aslında iyi bir cevaptır.

Rakamı ilk teleaffuz eden kişi pazarlığın sınırlarını belirlen kişi olur. Ancak bu eğer siz iseniz pazarlığı kaybettiniz demektir. Eğer limitlerin üstünde bir rakam telaffuz ederseniz İK sizin yüksek bir maaş istediğinizi söyler. Limitlerin altında rakam söylerseniz İK size hiç bir şey söylemez. Yani her halükarda rakamı ilk söyleyesenseniz kaybeden de siz olursunuz.

İK’ nın maaş aralığını söylemesini istersiniz, çünkü böylece sınırın en üst seviyesine odaklanabilirsiniz. Fakat rakamları bilmiyorsanız en üst noktaya ulaşamazsınız.

Eğer odada maaş görüşmesinde uzman iki kişi karşı karşıya gelirse, iş görüşmesi kimin önce rakam söyleyeceğinin izlendiği bir oyuna dönüşür. Neyse ki şirket rakam olmadan bir iş teklifinde bulunamaz. Kartlar sizin istediğiniz gibi dağıtılmış durumda, bu durumu olabildiğince uzun süre korumaya çalışmalısınız.

Görüşme sırasında oluşabilecek senaryolar için bazı örnekleri hazırladık. Maaş sorusunu ne kadar çok savuşturabilirseniz rakamı söyleyen ilk kişi olma riskini o kadar az almış olursunuz. İşe çok ihtiyacınız olsa bile bu taktik kesin işe yarar.

SORU : Maaş bekletiniz hangi aralıktadır ?
CEVAP : Öncelikle işin gereksinimlerini ve beklentilerinizi konuşalım böylece daha uygun bir rakam söyleyebilirim. “ Yumşak bir soruya yumşak bir şekilde cevap verilir.”

S : En son işinizde ne yaptınız ?
C : Bu pozisyon son işimle aynı paralellikte değil. O nedenle bu işte alacağım sorumlulukları ve adil maaş rakamlarını konuşsak daha iyi olabilir. “Sorumluluk ve adil kelimeleri üzerine tartışmak oldukça zordur, bundan dolayı saygı kazanırsınız. “

S : Maaş açısından beklentilerinizi nasıl tanımlarsınız ?
C : Ben kendime uygun olan en iyi işi arıyorum. Eminim ki diğer firmalarla aynı seviyelerde maaşlar teklif ediyorsunuzdur. “ Diğer bir deyişle kendime saygılıyım, bu şirket de bana saygı duyacaktır”

S : Size bir teklif sunabilmem için beklentinizi bilmem gerekiyor, bir aralık söyleyebilir misiniz ?
C : Bana bu pozisyon için bütçelediğiniz rakamlara göre bir fiyat söylerseniz memnun olurum, oradan ilerleyebiliriz. “ Bu oldukça doğrudan bir yanıttır, “Memnun” gibi bir kelime kullanmak görüşmeciyi iyi yönde etkiler. “

S : Neden istediğiniz maaş rakamını söylemek istemiyorsunuz ?
C : Eminim ki bu pozisyonun şirketiniz için ne kadar değerli olduğu konusunda fikriniz vardır, bu benim için de oldukça önemli bir bilgi. “Yeterince dans ettiler, ilk rakamı söylemeniz için son bir girişimde de bulundular. Size düşen çizginizi burada tutmak. Kazanan siz olacaksınız.”

Yukardaki gidişatı az-çok aklınızda canlandırabilirsiniz. Sorulara verdiğiniz cevaplardan dolayı iğrenç ve inatçı olduğunuzu düşünüyorsanız, soruyu birden fazla kez soranın kendiniz olduğunu ve nasıl hissedeceğinizi düşünün. Görüşmeci görüşme sırasında size pas atıyor eğer karşılayamazsanız zavallı olarak görünürsünüz. Ve mülakatçı muhtemelen zavallı birisini aramıyordur.

Pozisyonunuzu koruyun, şunu anlayın ki görüşmeci de sizin kadar ısrarcı olacaktır.

Görüşmecinin hareketlerini ayna gibi yansıtmanızın yüksek olasılıkla işi almanızı sağlayacağını bilmeniz sizi cesaretlendirmeli. Hareketler ses tonu, heyecan seviyesi veya beden dilini kapsıyor olabilir. Ancak müzakereyi kazanmak için sizi zorlayan soruları yansıtmanın da iyi bir taktik olmadığını kimse söyleyemez. Deneyin, çok daha kazançlı ve başarılı olabilirsiniz.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here