Önce Evlen Sonra Kariyerine Odaklan

0
295
Önce Evlen
Genç Aileler

Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar partnerlerini bulma konusunu 20′ li yaşlarının başında halletmeli. Uluslararası Newsweek dergisi 35 yaşında sonra evlenme düşüncesini destekliyor. Ancak 35′ inden sonra kamyon çarpma ihtimalinin evlenme ihtimalinden daha yüksek olduğunu da ekleyerek espirili bir şekilde aslında bunun pek de iyi bir seçim olmadığını göstermeye çalışıyor. Fakat makale “Yeni Nesil” için bazı konuları yok sayıyor. Kısırlık : Hiç bir nesil bu “Yeni Nesil” kadar doğurganlıkla ilgili problem yaşamamıştır. Genelde verilen “Bekle, daha çok zamanın var, önce kariyerine odaklan” tavisyesi bu işi daha da zorlaştırıyor.

Aslında kariyer yapmak için bütün bir hayatınız olmasına rağmen, çocuk yapmak için böyle bir şansa sahip değilsiniz.

Yirmili yaşları geçtiyseniz, heteroseksüel bile değilseniz ve bekar olduğunuz halde çocuk da istiyorsanız öncelikle bir partner bulmalısınız. Partner bulma işi için harekete geçseniz iyi olur çünkü kariyer yapmak için olan yetenekleriniz yumurtalıklarınızdan daha fazla dayanıklı olur.

“Doğru zamanı bekleme” seçeneğine karşın kadınların kariyer yapma sürecinde çocuk yapmak için doğru bir zaman olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yok. Bir kadın çocuk sahibi olduğu zaman annelik izni almasa bile daha az kazanmaya başlar. Kariyer hayatı boyunca “bir noktada” çocuk yapmak için iş hayatının dışına çıkmanın daha kolay olduğunu gösteren bir kanıt da yok. İnsanlar sadece bunları bilmiyorlar.

Profesör Phyllis şöyle diyor : Kariyeriniz sırasında çocuk yapmak için doğru zamanı beklemeyin, hiç gelmeyebilir.

Kadınların biyolojik saatlerinin 35 yaş civarında çakılmaya başladığını gösteren bir çok çalışma var. Genetikçiler kocamda ve bende Down’s Sendromu olasılığı olduğunu gösterdiklerinde 35 yaş uçurumunu görmüştük. Bu sendrom dışında doğurganlık istatistiki olarak 35 den sonra büyük düşüş gösteriyor.

İki çocuk arasında en az iki sene olması gerektiğini söyleyen bir çok bilimsel kanıt da mevcut. Ancak ilk çocuk için farklı bir avantaj var. İlkler daha akıllı daha zengin oluyorlar, daha yeterli gelmediyse Harvard’a giren birinci sınıf yeni öğrencilerin %90′ ı ilk doğandır. 2. Çocuğun üzerindeki doğum sırası etkisini azaltmak için çocuklar arasında 3 yıl bırakmak iyi olabilir.

Eğer 31 yaşındaysan 35′ e kadar iki çocuk sahibi olabilirsin. Ancak bir de gebeliklerin %20′ sinin düşükle sonuçlandığını düşünmek gerekir. Yani %50 olasılıkla 3 hamilelik sonucu 2 çocuk sahibi olma gerçeği sizin bu işe 30 yaşında başlamanız gerektiğini gösterir.

30′ larda çocuk sahibi olmak istiyorsan muhtemelen 28′ inde evlenirsin. İyi bir seçim bu, çünkü çok genç evlenmek boşanmaya neden olabilir. Uzmanlara göre sağlıklı bir evlilikte çocuk yapmadan önce çiftlerin 2-3 sene evli olmaları iyi olur. Bazıları evlilikten önce bir süre nişanlı kalmanın da iyi olacağını düşünüyor. Yani 24 yaş civarı eş adayı kişi ile tanışmış olmak gerekiyor.

Erkeklerin 20’li yaşlarında kariyerleri için bütün güçleriyle hızlı bir şekilde çalışmaları iyi olabilir. Ancak kadınlar için bu geçerli değil. Aynı sistematik içinde kadınlar 20’li yaşların başında eş aramaya odaklanmak için zaman yaratmalılar. Kendinize kendinizi tanımaya ihtiyacınız olduğunu söylemeyin. Kendinizi tanımanız bir çeşit yolculuktur.

İyi bir evliliğin iyi bir kariyerden çok daha fazla mutluluk getirirdiğine dair pek çok araştırma var. İyi bir kariyer ve iyi bir evlilik arasında seçim yapmak zorunda olmamalısınız. Ancak bu neyin adil olduğu neyin adil olmadığı ile ilgili değil. Bu gerçeklerle ilgili.

Sosyal yargıları takmayan bir biyolojik saatiniz var. Bu saati kontrol edemezsiniz. Fakat zamanınızı ve enerjinizi nereye harcadığınızı kontrol edebilirsiniz. Erkenden bir koca bulmaya çalışabilir veya heveslenebilirsiniz sosyal çevreyi takmayın. Sıranız önce evlilik sonra kariyer olsun. Evlenmeden önce yapılan testleri de ihmal etmeyin. Zira ilerideki olası evlilik hayatınızda çıkacak sorunlar için önceden önlem alabilirsiniz.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here