Uçakta Virüslerden Mikroplardan Korunma Yolları

0
147

Hastalık mevsiminin ortasındayız ve maalesef aylardır beklediğimiz yarıyıl tatiline giderken hastalığa uçakta yakalanmaktan daha kötüsü olamaz. Normal yaşantımızda virüslerden doğal yollarla korunabiliriz. Yazımızda yolculuk sırasında virüslerden mikroplardan veya bakterilerden korunma yolları biraz daha ayrıntılı incelenecek.

Uçağın içinde aynı havayı başkalarıyla solursunuz ve yakınınızda bulunan birinin uçuş esnasında hasta olması çok yüksek bir ihtimal olduğundan siz de virüslerden birine yakalanırsınız.Ama üzülmeyin nasılsa bir kaç gün sonra siz de hasta olup dönüş yolunda uçağa binecek ve virüslerden birini başkasına bulaştırıp hasta edeceksiniz.

Uçaklar her zaman mikroplarla doludur, ancak soğukalgınlığı ve grip mevsiminde bu mikroplar daha da yaygınlaşır ve bazı durumlarda ölümcül olabilirler. Örneğin geçtiğimiz yıl 30 çocuk gribten öldü.

Grip virüsüne karşı en etkili savunma tabii ki grip aşısı olmaktır çünkü öyle ya da böyle o virüs sizi bulur. Ancak seyahatleriniz esnasında havada hastalığa yakalanmamak için yapabileceğiniz başka şeyler de var.

Koltuğunuzu Pencere Kenarından Seçin

Tuvalete rahat gidebilmek için koridor tarafında oturmayı tercih ettiğinizi biliyoruz. Koridor tarafında oturmak çok keyifli olsa da siz tuvalete rahat ulaşırken koridordan geçen herkesin taşıdığı virüsler de size kolaylıkla ulaşır. Zaten uçağa binerken sırada bekliyorsunuz ve o virüslere maruz kalıyorsunuz, bari koridor tarafında oturmayın da millet 50 kere burnunu temizlemeye giderken yanınızdan geçip durmasın. Pencere kenarında oturursanız maruz kalacağınız insan sayısı azalacağından hasta olmaya karşı iyi bir savunma hattı da oluşturmuş olacaksınız.

Uçağa Binmek İçin Acele Etmeyin

Bildiğiniz gibi uçağa binerken uzun kuyruklar olur ve siz de uçağa rahat binebilmek için bu kuyruklarda bekler durursunuz. Herkesin üstüste beklediği bu kuyruklardan soğukalgınlığı ve grip mevsiminde uzak durmalısın, biraz gerilerde oyalanın ve kuyruk bittikten sonra uçağa binin. Bu mevsimde kababalık gruplar sizin asla dostunuz olamaz.

Susuz Kalmayın

Hava yoluyla bulaşan hastalıklara karşı en güçlü savunma mekanizmanız burnunuzda ve ağzınızdaki mukus zarlarıdır. Eğer burnunuz ve ağzınız kurumaya başlarsa, ki uçuş esnasında bu çok olur, solunum yoluyla virüs kapmanız çok kolay olacaktır. Bu nedenle bol bol su için ve yanınıza küçük bir burun spreyi almayı unutmayın. Uçuştan önce ve uçuş esnasında özellikle uzun bir yolculuk yapıyorsanız burun spreyinizi sık sık kullanın.

Havalandırmayı Açın

Aslında bunu yapmamanız gerektiğini söylerler ama yine de size önermekte fayda var. Çünkü havalandırma sayesinde size gelen virüsler dağılacak ve çevreniz çok daha güvenli olacaktır.

Virüslerden Korunmak İçin Herşeyi Silin

Sadece soğukalgınlığı ve grip mevsiminde değil yıl boyunca yaptığınız tüm uçuşlarda herşeyi baştan aşağı silmelisiniz. O önünüzde bulunan yemek tepsisi var ya iğrençtir ve emin olabilirsiniz ki sizden önce asla birisi gelip de orayı temizlemez. Tabii günün ilk uçuşunu siz yapıyorsanız o zaman temiz olma ihtimali vardır. Ama düşünsenize sizden önce yerinizde oturan kişi çocuğunun kirli bezlerini oraya koymuş olabilir veya burnunu silip silip mendilini oraya atmış olabilir ve şimdi siz de yiyeceğiniz fındık fıstığı aynı tepsiye koyuyorsunuz. O pis tepsiyi baştan aşağı silin lütfen! Çantamzda eczaneden aldığınız antibakteriyel bir mendil her zaman bulunmalı. Yerinize oturur oturmaz hemen yemek tepsisini, kol koyma yerlerini, emniyet kemerini bir güzel silmeli ve hatta yanınızda oturanlara da mendilinizi mutlaka uzatın ve onlara da kendi yerlerini silmelerini tavsiye edin. Dünyada ki en pis insanın sizden önce sizin yerinizde oturduğunu düşünün ve yapılması gerekenleri öyle yapın!

Uçakta tahta kurusu saldırısı http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/dikkat-tahtakurusu-cikabilir-40624263

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here