Volkswagen Ve Google Kuantum Bilgisayar Gücünü Araçlara Uyguluyor

0
324

Bilgisayarlar günlük hayatlarımızı değiştirdikleri kadar arabaları da değiştiriyorlar. Google ve Volkswagen yaptıkları işbirliği sayesinde ulaşım alışkanlıklarını daha da değiştirebilirler. İki firma da ortak hedef olarak kuantum bilgisayar gücüyle, trafik akışının optimizasyonu, daha akıllı “ machine learning ” yapıları, daha uzun yol mesafesi ve şarj problemleri için yeni batarya teknolojilerinin geliştirilmesi gibi araçlarla ilgili problemleri çözmeyi amaç edindi.

Kuantum Hesaplama Nerede Kullanılabilir

Kuantum hesaplamalar tabi ki bir tıkla her derde deva çözümler üretmeyecekler. Fakat klasik bilgisayarlara göre yapay zeka ve simülasyonlar gibi büyük hacimli veriler için çok daha rasyonel hesaplamalar yapabilirler. Roadshow röportajında trafik optimizasyonu için batarya şarj istasyonları otopark alanları gibi bazı unsurların hesaplamalara eklenebileceğinden bahsediyor.

Otonom araçların geleceği için önemli olan yapay zekanın ve daha uzun ömürlü bataryaları geliştirmek için gerekli olan temel ve uygulamalı malzeme biliminin sınırları bilgisayarların gücüyle doğru orantılı.

Bu yeni ortaklık sadece bir deneme ve araştırma seviyesinde. İlerleyen zamanla beraber araç üretcileri dar bir konsept olan kendi araçları üzerinde çalışmak yerine ulaşım ve şehirlerdeki araç hareketleri gibi daha geniş konseptlere yönelebilirler.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here