Yeni Çalışanı İlk Günden Kovmak İçin Nedenler

0
277
Kovmak İçin
Kovulmak İçin Nedenler

Sevgili İ.K. Kendi halinde küçük bir pazarlama ajansı sahibiyim. Yeni takımım için üyeleri çok dikkatli seçiyorum, ama en son seçimde hata yaptım sanırım. Yeni seçtiğim çalışanla ilgili çok fazla soru işareti oluştu. İsmi Jale. Kovmak için bir sürü neden ortaya çıktı.

Jale ‘in 7 yıllık çalışma deneyimi var. İki kez görüşme yaptık, portföyünü gördüm ve referanslarıyla konuştum. Her şey harika görünüyordu ki Jale’nin geçen hafta işe başlamasıyla beraber endişelerim ortaya çıkmaya başladı.

İlk gün işe yirmi dakika gecikti. Büyütülecek bir şey görünmese de Jale bu durum için çok fazla rahattı.

Herkesle birkaç dakika sohbet etti ve sonra cep telefonuyla konuşmak için dışarı çıktı. (Hiç bir açıklama olmadan öylece binadan dışarı çıktı gitti).

Bu da nedir böyle diye arkadaşlarla birbirimize baka kaldık.

Jale geri geldiğinde ofis müdürü Taylan iş bilgisayarını çalışabilmesi için ayarladı. O günün geri kalanı olaysız geçti. Jale, kimseye iyi akşamlar vs. demeden 5’te mesai biter bitmez gitti. İkinci gününde de yarım saat gecikti.

Ben maaşlı çalışanların geliş ve gidiş saatleri üzerinde çok durmam, ancak ilk izlenimler üzerinden yargılama yaparım ve üzerine düşünürüm. Jale ‘yi bazı konuları konuşmak için çağırdım .

Ben “Trafik ve hayattaki diğer gerçekler bizi yavaşlatıyor tabii ki, ama ofisimiz 8:30’ da açılıyor. İlk günler işleri öğrenirken ofis açılış saatinde burada olmayı denemek senin için çok iyi olur. Her iki iş görüşmemizde de bu konuyu konuşmuştuk. ” dedim.

Jale’nin tek söylediği “Ha evet doğru, haklısın, bu konuda konuşmuştuk” oldu.

Ve ertesi gün yirmi dakika gecikti.

İş görüşmesi için gelen Jale ile işe başlayan Jale sanki iki farklı insandı.

Jale bomboş görünüyor. Ona söylediğimiz hiçbir şeyi takmıyor ve en kötüsü de işi hiç umursamıyor gibi. İşlere hızlıca girişmek için herhangi bir arzu-istek göstermiyor, bize bir sorunu çözmek için yardımcı olmuyor hatta neler yaptığımızı merak bile etmiyor.

Davranışları arkadaşca değil, hatta nazik bile değil.

Gün boyunca sağda solda dolanıyor, sık sık araya çıkıyor ve işlerimizi tamamlamamız için hiçbir katkıda bulunmuyor. Birkaç dakika arayla telefonda iş ile ilgili olmayan konularda konuşup duruyor.

Jale son derece profesyonel olmayan tavırlar sergiliyor. Genek olarak işlerin gidişarı ile ilgili hiç endişe duymuyor. Onu müşterilerimizin önüne çıkartmam mümkün görünmüyor.

Jalei’yi işe almak büyük bir hata yaptım mı diye merak ediyorum. Her şeyi daha da içinden çıkılmaz noktalara sürüklemek istemiyorum.

Ne yapmalıyım?

Sevgili Canan,

Jale ile otur ve onunla dürüst olarak konuş.

Mesajlarını şekerle kaplayarak sunmana gerek yok. Jale ‘ye endişelerini anlat. Ona işteki ilk günlerinin beklediğinden çok daha farklı olduğunu ve onun bu konuda ne düşündüğünü sor.

Şimdiye kadar Jale ‘nin performansı hakkında seni rahatsız eden konuları açıklamamak için dürtülerine diren. Sorunu ortaya çıkarın ve sonrasında sözü ona bırak.

Bu işe girmekten pişmanlık duyuyor olabilir. Jale ‘ye doğrudan yüz yüze ve özel bir yerde bunları sorana kadar neler söyleyeceğini bilemezsin.

Jale ile yaptığın konuşma, devam edip etmemeye karar vermende yardımcı olur. Eğer Jale ile yolları ayırma şekilinde karar alırsan, nazikçe davran ve hafta sonuna kadar olan ücretini öde.

Hepimiz yoldayız ve sürekli öğreniyoruz! Talihsiz bir işe alım yaptığın için kendine yüklenme, ama ne yanlış gitmiş olabilir diye görmek için Jale ‘in mülakat süreci üzerine düşün.

Her yönetici bir noktada kötü işler çıkarabilir. Arkadaşım Lale ilk işe geldiği gün “Ben önümüzdeki hafta ailemle bir haftalığına tatile çıkacağım ve sonrasında da üniversiteden arkadaşlarla iki haftalık bir yaz tatili planı yapmıştık, söylemeyi unuttum” diyen genç bir kadını işe almıştı.

Lale, bu bilgi için çok teşekkür ederim, çalışmaya başlama bile, ama tüm iyi dileklerim seninle demişti.

Yeni bir çalışana ilk iş gününde “Teşekkür ederim, belki ilerde çalışırız” demek için 10 neden :

1. Hiç bir özür ya da açıklama olmadan ilk gün işe geç kalınırsa, bu geç kalmakla ilgili değildir-bu değer yargılarındaki eksikliktir. Yeni bir işin ilk günü önemlidir ve yeni işveren bunun farkında olmanı bekler.

2. Başta konuşulan işe kabul şartlarını değiştirmeye çalışmak. Örneğin “Ben Perşembe günü çalışamam, söylemeyi unuttum ” ya da “Ben anlaştığımız tutardan daha fazla para istiyorum” demek gibi.

3. Başka bir çalışanı tehdit veya taciz etmek.

4. Açıklama olmadan işyerini terk etmek.

5. Öğle yemeğinden iki saat geç gelmek.

6. Bilerek ve isteyerek şirketin güvenlik politikalarını çiğnemek. Örn. yasal olarak yasak olmasına rağmen binada sigara içilmesi.

7. Size veya bir başka çalışana işi istemediklerini veya hala yeni bir iş baktıklarını söylemeleri.

8. Şirketten veya başka bir çalışandan bir şey çalmak.

9.Eğitmi için harcadığınız çabaları gözardı etmek ve çoğu zamanını telefonda harcamak.

10. Her şey hakkında diğer çalışanlara şikayet etmek ve onlara ”Eleman arayan başka şirketler biliyor musunuz ?” gibi sorular sormak.

Üzülerek söylüyorum ki, böyle şeyler devamlı olur. Eğer bağlantıyı keseceksen, bekleme, hemen yap, nazik ol ve hayatına devam et. Bu herkes için en iyi çözüm olur.

Tüm iyi dileklerimle.

İ.K.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here