Yüksek Lisans Master MBA Yalanları Havuç Ve Umut Tacirliği

0
3378

Her sene ( adına ister mba ister yüksek lisans ister master deyin ) üniversiteyi bitirdikten sonraki eğitim dönemi başvurları için tarihler belirleniyor. Diplomanız yetmez sınavlara girersiniz, sınav sonuçları yetmez referans isterler, hepsi tamam ise bir de para isterler.

Yaşadığımız zaman ise bu üniversite sonrası eğitim dönemine devam etme dönemi değil !

Eğer bir şirket açmak istiyorsan hemen açarsın. Eğer bir şirkette kariyer merdivenlerini tırmanmak istiyorsan tırmanırsın. Üniversite sonrası girdiğin mba, yüksek lisans, master vb. zahmetler seni bu yollara itmez.

Yüksek lisans sizi orta seviye yönetici yapar. Eğer sıkı bir çalışansanız, yüksek lisans için harcanan 2 yıldan çok daha kısa sürede orta kademe yöneticiliğe zaten aday olursunuz.

Eğer bir girişimci olacaksanız beklemeyin hemen yola koyulun. Girişimcilik mücadeleye girmek, kısa yollar bulmak, yeni yollar keşfetmektir. Eğer bunları yapmak için okula gitmeniz gerektiğini düşünüyorsanız bu iş için biçilmiş kaftan olmadığınızı gösteren sinyali alıyorsunuz demektir.

Burda yazılanlar MBA için tartışmalı konular değil.

Yüksek lisan yapan 5 tip düşük performanslı insan tipi vardır

1. Moronlar ile çalışan insanlar

A takımı A takımı ile çalışır “ ifadesini duymamış olabilirsiniz. Bilinen gerçek şu ki A Takımı oyuncuları diğer A Takımı oyuncularını MBA yapmaya teşvik etmez. Eğer yüksek performanslı bir çalışan iseniz hiç bir patron sizin gitmeniz ve MBA ile uğraşmanız için cesaretlendirmez. Çünkü sizinle çalışmaya devam etmek ister ve daha sonra sizi zaten terfi eder.

Eğer terfi için vaktiniz varsa ve patronunuz kariyer yapmanız için sizin yüksek lisans yapmanız gerektiğini söylüyor ise ilk düşünmeniz gereken “ kötü bir şirkette çalıştığınız “ sonrasında ise “ kötü bir yöneticinizin olduğu” dur. Master size işte öğrendiklerinizi öğretemez ya da ihtiyacınız olan bilgileri vermez. Eğer sizden terfi almanız için master mba vb. dipoloma isteniyor ise parayla kayıt olunan ve uzaktan efor bile sarfetmeden alınan dandik bir üniversiteden diplomayı hemen edinebilirsiniz. Ve bu diploma için şirket size yardım da ediyorsa durumunuz gerçekten vahim demektir. Çünkü şirket sizin vasat olduğunuzu ve bir havuç göstererek yıllarca çalışabileceğinizi düşünüyor demektir. Zaten vasat biri olmasanız düzgün bir firma okullarda diploma almak için israf edeceğiniz süreyi şirkette çalışarak geçirmenizi ister.

Harika işler çıkaran insanlar MBA diploması almak için beklemezler.

2. Hesap kitap yapmayı bilmeyen insanlar

Yüksek lisansın geçerli olabilecek bir nedeni iş çevresi yapmak olabilir. Ödediğiniz paraya değebilecek gerçekten önemli kişileri tanıyabileceğiniz 2 veya 3 okul ve bölüm olabilir. Oralara gitmek için de ciddi ücretler ödemelisiniz. Çok iyi referanslarınız olmalı. Ciddi başarılar elde etmelisiniz. Kabul edilme yöntemi böyle olan bu 2 – 3 okul size iş yerinde de iyi performans göstermeye devam edeceğiniz ihtimali olduğunu gösteren diplomayı verebilir.

Dolayısı ile geri kalan onlarca okula giderek master mba yüksek lisans derecesi ya da adına ne derseniz almak için zaman ve para harcamayın.

3. Bir çuval inciri berbat edenler

Özgeçmiş – CV bir hikayeyi anlatır. İyi bir şekilde yazılan ya da birine ısmarlanan CV, sizi başvurduğunuz iş için biçilmiş kaftan olarak sunar. Bu işe yarar çünkü sunum önemlidir. Yazılanların yalan olmadığını varsayıyoruz. Gelecekten bir sonraki iş, geçmişte yaptığınız garip işler sonucunda sizi seçecektir. Gerçek dünyadaki iş hayatından kaçmak için MBA yapmaya kalkarsan hikayeyi batırırsın.

Örneğin eğer çocuk yetiştirmek için işten ayrılırsanız daha sonraki iş başvurunuzda da MBA yapmak için ayrıldım diyerek gizlemeye çalışırsanız bir çuval inciri batırırsınız. MBA gerektirmeyen bir kariyer yolunda neden yüksek lisans yapmayı tercih ettiniz ? Ön görüleri zayıf olan biri misiniz ? Bunlara karşın bir aile kurmak için mantıklı ve saygın sebepler var. Yani etkili bir planlayıcıya benziyorsunuz bu durumda.

Eğer işe daha kolay alınmak için MBA yaptıysanız muhtemelen MBA yapmadan önceki niteliklerinize uygun bir işe girersiniz. Bu, özgeçmişinizin, kariyerinizde fark yaratmayan bir MBA elde etmek için kariyerinize müdahale ettiğiniz hikayesini göstereceği anlamına gelir. İş dünyasının işleyişini anlamıyor gibi görünürsünüz.

4. Asosyal insanlar veya etkileşemeyen insanlar

İş hayatında herkes bir şekilde satışını yapıyor. Randevu almak için kendinizi satabilmeniz gerekir. Kredi alabilmek için kendinizi satabilmelisiniz. İşi almak için kendinizi satabilmelisiniz.

Bir çok insan kendini satarken rahatsız hisseder. Fakat bu okula geri gitmeniz anlamına gelmez. Şöyle düşünün: Eğer birini size ev kiralamaya ikna edemiyorsanız yurtta kalmak için okula geri mi dönüyorsun ? Eğer birileriyle flört edemiyorsanız, öğrencilerle flört eden öğretim üyeleri bulmayı umarak okula geri mi dönüyorsunuz ?

Tabi ki cevaplar hayır.

O zaman iş arayışlarından hoşlanmıyorsan, başvuru görüşmelerinde zorlanıyorsan neden okula döneceksin ? Diplomaları aldıktan sonrada aynı şekilde zorlanacaksın. Okuldan sonra hala kendinizi satmak zorunda kalacaksınız. Yaşlı ve daha fazla eğitim kredisi borcunuz olmasından başka fark eden bir şey olmayacak.

5. Beceriksiz “ Koç ” lar

Her yerde karşımıza çıkıyorlar. Yaşam koçu. İş koçu. Sınav koçu. İş hayatında başarılı hiç kimse MBA derecesine sahip olmanız gerektiğini söylemez.

Eğer MBA yaptığınız süre boyunca iş yerinde zaten yetkili birisiydi iseniz, yüksek lisans sonrası teorik olarak nereden olacaktıysanız oraya çıkarsınız.

Koçluk becerisi olan insanlar diğer değerli insanları dinlerler. Koçluktan anlamayanlar kendileriyle konuşacak değerli insanları bulamazlar. Dolayısı ile kötü tavsiyeleri ile diğer başarılı insanlardan ayrılırlar.

Yüksek lisans programları olan okulların reklamlarını internet sitelerinden okumanızı tavsiye ederim. Örneğin executive MBA programları orta kademede, düşündükleri kadar çok para kazanamayacağını sanarak paniğe kapılan yöneticilere yöneliktir. E-MBA bu gariban orta kademe yöneticilere kariyerlerinde bir şeyleri değiştirebilecekleri inancını verir.

Tabi ki yapamazlar. 40 yaşında nerede olacaktıysan orada olursun.

Eğer üst noktalarda bir pozisyon için kısa yollar arıyorsanız MBA yapmayı unutun. İş mülakatlarında yapılan testleri, taktikleri, iş yeri ortamında dolap döndürmeyi, ipleri keşfetmeyi, ipleri çekmeyi öğrenin.

Dünyaca ünlü bir gazate şunları rapor ediyor : MBA programları, futbolcuların, sanatçıların, artistlerin iş dünyası raconları-etikleri karşısında nasıl diz çöktüklerini anlattıkları programlarının içeriklerini güncel tutmakta oldukça zorlanıyorlar.

Bütün MBA programları aynı sorunla karşı karşıya. Entellektüel iş dünyası hakkında konuşmalar yüksek lisans akadamisyenlerine özel değil. Onlar olmadan da olur.

Eğer iş dünyasında gerçekten başarılı olacağını düşünüyorsan ilk test yüksek lisans dereceniz olmadan bir iş çıkarabilmeniz. Eğer bunu yapamıyorsanız iş dünyasındaki rekabete dayanacak mideniz yok demektir. Para ödemeden iş dünyası oyunlarından raconlarından haberim olamaz diyorsan yönetim kitaplarını, dergilerini veya makalelerini takip etmek çok daha ucuza gelir.


Dip Notlar

MBA : “Master of Business Administration” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan İngilizce bir kısaltmadır. Türkiye’de üniversiteler İşletme Yüksek Lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler. MBA diye bilinen yüksek lisans eğitimi, İşletme Yönetimi alanında master yapmak anlamına geliyor. MBA Yapmak şeklinde de söylenir.

Yüksek Lisans (Master) : Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans eğitimi “ Master ” olarak da adlandırılmaktadır.

Makaleler
Popüler

Gündemi
dünya

OKUNANLAR
çok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here